Jump to content

Álvaro Morata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Álvaro Morata

Morata me Juventus në vitin 2014
Të dhënat vetjake
Emri i plotëÁlvaro Borja Morata Martín
Datëlindja (1992-10-23) 23 tetor 1992 (31 vjeç)
VendlindjaMadrid, Spanjë
Gjatësia1.87 m (6 ft 2 in)[1]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Juventus
(në huazim nga Atlético Madrid)
Numri9
Karriera me të rinjtë
2005–2007Atlético Madrid
2007–2008Getafe
2008–2010Real Madrid
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2010–2013Real Madrid B83(45)
2010–2014Real Madrid37(10)
2014–2016Juventus63(15)
2016–2016Real Madrid26(15)
2017–2019Chelsea47(16)
2019Atlético Madrid (huazim)15(6)
2019–Atlético Madrid35(12)
2020–Juventus (huazim)0(0)
Karriera ndërkombëtare
2009Spanja U176(2)
2010Spanja U182(3)
2010–2012Spanja U1913(11)
2013–2014Spanja U2113(13)
2014–Spanja27(13)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 5 dhjetor 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 18 nëntor 2018

Álvaro Borja Morata Martín (lindur më 23 tetor 1992) është një futbollistë spanjoll i cili luan sulmues për klubin anglez Chelsea dhe kombëtaren spanjolle.

Ai filloi karrierën e tij me Real Madridin, duke bërë debutimin me skuadrën e parë vonë në vitin 2010 duke u paraqitur në 52 ndeshje zyrtare (11 gola), ku arritja më e madhe ishte fitimi i Ligën e Kampioneve në vitin 2014. Ai më pas kaloi te Juventusi në vitin 2014 për 20 milion , duke fituar dopietën e trofeve në sezonin e parë.

Morata ka zhvilluar 34 paraqitje me të rinjtë e Spanjës, duke ndihmuar vendin e tij që të fitonte 2013 Kampionatin Europian U–21. Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren e parë në vitin 2014.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Álvaro Morata" (në italisht). Juventus F.C. Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2015. Marrë më 25 shkurt 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]