Jump to content

Joselu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joselu
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJosé Luís Sanmartín Mato
Datëlindja27 mars 1990 (24 vjecar)
VendlindjaStuttgart, West Germany
Gjatësia1.91 m (6 ft 3 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Eintracht Frankfurt
Numri9
Karriera me të rinjtë
1999–2002SD Silleda
2002–2008Celta
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2008–2009Celta B21(3)
2009Celta2(0)
2009–2012Real Madrid B72(40)
2009–2010Celta (huazim)24(4)
2011–2012Real Madrid1(1)
2012–1899 Hoffenheim25(5)
2013–Eintracht Frankfurt (huazim)0(0)
Karriera ndërkombëtare
2008–2009Spain U1911(3)
2009Spain U201(0)
2009–2010Spain U214(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 28 April 2013

José Luís Sanmartín Mato, ndryshe i njohur edhe si Joselu, (i lindur me 27 mars 1990) është një futbollist spanjoll i cili luan si sulmues për Eintracht Frankfurt.

Joselu është lindur në Stuttgart, Gjermani.[1]

Jeta profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Joselu dy ndeshjet e para profesionale i ka luajtur për ekipin lokal Celta De vigodivizionin e dyte.

Në vitin 2009, Real Madrid e bleu Joselu-n mirëpo menjëherë e huazoi atë prapë tek ish ekipi i tij.[2] Gjate asaj sezone për ekipin e tij shënoi vetëm kater gola, dhe ata përfunduan në vendin e 12.[3]

Pas atij sezoni, Joselu u kthye përsëri tek Real Madrid Castilla, ku gjate sezonit 2010/2011 ishte golashënuesi me i mire i këtij ekipi se bashku me bashkëlojtarin e tij Alvaro Morata [4]. Me 21 maj ai beri debutimin e tij te për ekipin e pare, duke zëvendësuar Karim Benzema 10 minuta para përfundimit te ndeshjes. Ai pothuajse sa nuk shënoi për ekipin e tij pas një krosimi te Cristiano Ronaldo.

Në paraqitjen e tij te dyte për ekipin e pare, pasi zëvendësoi Benzeman në minutën e 77, ai shënoi vetëm dy minuta pas inkuadrimit te tij në loje, në një loje kundër SD Ponferradina, ndeshje kjo e cila ishte e vlefshme për kualifikim në Copa Del Rey (Kupa e Mbretit).[5]

Në sezonen e tij te dyte tek Real Madrid Castilla, ai u be sulmuesi kryesor i ekipit duke shënuar 26 gola, duke u bere kështu golashenuesi me i mire i sezones, dhe ekipi i tij u shpall kampion dhe u promovua në divizionin e dyte.[6]

Pas një sezoni te mrekullueshëm ai kërkohet nga shume ekipe Evropiane, njëri ndër ta është edhe ekipi anglez Arsenal F.C..[7]

Hoffenheim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 8 gusht 2012, Joselu nenshkruajti një kontrate 4-vjecare me TSG 1899 Hoffenheim.[8] Paraqitjen e tij te pare ne Bundesliga e pati me 16 shtator, ku luajti për 30 minuta ne një ndeshje si mysafire ku humben me rezultatin 3-5 kunder SC Freiburg,[9] dhe shenoi golin e tij te pare për ekipin e tij te ri dhjete dite me vone, ne një fitore 3-0 kunder VfB Stuttgart.[10]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Sezoni Liga Kupe Evrope Total
Paraqitje Golat Paraqitje Golat Paraqitje Golat Paraqitje Golat
Celta B 2008–09 21 3 21 3
Total 21 3 21 3
Celta 2008–09 2 0 0 0 2 0
2009–10 24 4 4 0 28 4
Total 26 4 4 0 30 4
Real Madrid B 2010–11 36 14 36 14
2011–12 36 26 36 26
Total 72 40 72 40
Real Madrid 2010–11 1 1 0 0 0 0 1 1
2011–12 0 0 1 1 0 0 1 1
Total 1 1 1 1 0 0 2 2
1899 Hoffenheim 2012–13 9 4 0 0 9 4
Total 9 4 0 0 9 4
Total gjate karrierës 120 48 5 1 0 0 125 49

Titujt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Real Madrid Castilla

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Real Madrid C.F. - Official Web Site - Jose Luis Mato Sanmartin". Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2012. Marrë më 17 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ El Real Madrid ficha y cede a Joselu al Celta de Vigo | Deportes | EL PAÍS
  3. ^ Summary - Segunda División - Spain - Results, fixtures, tables and news - Soccerway
  4. ^ http://en.wikipedia.org/wiki/Alvaro_Morata
  5. ^ R. Madrid - Ponferradina, Copa del Rey
  6. ^ "Real Madrid C.F. - Official Web Site - RM Castilla 5-1 Cadiz". Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2012. Marrë më 17 qershor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Arsenal leading race to sign Joselu 15 Jun 2012 14:00:44 | Sport.co.uk
  8. ^ "Joselu joins TSG 1899 Hoffenheim". TSG 1899 Hoffenheim. 8 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2012. Marrë më 29 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "SC Freiburg 5–3 TSG Hoffenheim". ESPN Soccernet. 16 shtator 2012. Marrë më 20 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "VfB Stuttgart 0–3 TSG Hoffenheim". ESPN Soccernet. 26 shtator 2012. Marrë më 20 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]