Federico Bernardeschi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Federico Bernardeschi

Federico Bernardeschi me Juventus
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFederico Bernardeschi
Datëlindja (1994-02-16) 16 shkurt 1994 (30 vjeç)
VendlindjaCarrara, Toskana, Italia
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniAnësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Fiorentina
Numri10
Karriera me të rinjtë
2000–2001A.S.D. Sporting Atletico Carrara
2001–2003Polisportiva Ponzano
2003–2013Fiorentina
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2013–2014Crotone (huazim)40(13)
2014–Fiorentina58(12)
Karriera ndërkombëtare
2011-2012Italia U–187(0)
2013Italia U–191(0)
2013–2015Italia U–202(0)
2014-Italia U–2112(3)
2016–Italia7(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 29 Janar 2017
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 15 Nëntor 2016

Federico Bernardeschi (shqiptim italisht: [fedeˈriːko bernarˈdeski]; lindur 16 shkurt 1994) është një futbollist profesionist italian që luan si mesfushor anësor ose sulmues për klubin e Serie A të Juventusit dhe ekipin kombëtar të Italisë, megjithëse ai gjithashtu është vendosur në role të tjera në rast, përfshirë edhe si mesfushor qendror.

Bernardeschi filloi karrierën e tij të luajtur me Atletico Carrara dhe Polisportiva Ponzano. Në vitin 2003, ai u transferua në sistemin e të rinjve Fiorentina, ku kaloi 10 vjet, para se të kalonte një sezon në huazim në Crotone gjatë sezonit 2013–14. Ai u kthye në Fiorentina sezonin vijues. Në korrik 2017, ai u shit në Juventus, ku ai që atëherë ka fituar tre tituj radhazi të Serie A, ndër trofe të tjerë.

Në nivelin ndërkombëtar, Bernardeschi ka përfaqësuar Italinë në nivelin e të rinjve që nga viti 2011, duke bërë debutimin e tij për të moshuarit në 2016, dhe ishte një anëtar i skuadrës së kombit në UEFA Euro 2016.

Pseudonimi i tij është Brunelleschi, sipas arkitektit të famshëm Fiorentin, për teknikën dhe elegancën e tij në fushë. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme

Bernardeschi filloi të luante futboll në moshën gjashtë vjeç me Atletico Carrara. Një vit më vonë ai u transferua në Ponzano, një shkollë futbolli në Empoli, para se të mbërrinte në Fiorentina, i cili e caktoi atë në grupmoshën "Pulcini" në moshën nëntë vjeç në 2003. [3]

Pasi kaloi nëpër radhët e sistemit të të rinjve Fiorentina, ai kaloi sezonin 2013–14 në huazim te Crotone në Serie B. Ai bëri debutimin e tij profesional në moshën 19 vjeç, më 8 shtator 2013 kundër Pescara, kur hyri në fushë pas 75 minuta, duke zëvendësuar Soufiane Bidaoui. [4] Në fund të sezonit Bernareschi shënoi 12 gola në 39 paraqitje dhe Crotone ushtroi mundësinë për të fituar gjysmën e kontratës së lojtarit në bashkëpronësi. [Citimi nevojitet]

Në vitin 2019, Bernardeschi zbuloi se ai luftonte me probleme të zemrës rreth moshës 16 vjeç. [5]

Fiorentina

Më 20 qershor 2014, Fiorentina shpengoi zyrtarisht gjysmën e kontratës së Bernardeschi të Crotone, [6] dhe ai u fut në ekipin e parë nën drejtimin e Vincenzo Montella. Gjatë sezonit 2014–15 ai fitoi 10 paraqitje dhe tre gola në të gjitha garat, pjesërisht i penguar nga një thyerje e kyçit të këmbës që e mbajti atë larg nga nëntori 2014. Ai bëri debutimin e tij në Serie A më 14 shtator 2014, në moshën 20 vjeç, që vijnë nga stoli në minutën e 57-të të një barazimi 0–0 në shtëpi kundër Genoa. [7] Katër ditë më vonë, ai bëri debutimin e tij në debutimin evropian në një fitore 3–0 në shtëpi kundër Guingamp në Europa League, në të cilën ai gjithashtu shënoi golin e tij të parë për klubin. [8] Pasi u kthye në ekip pas dëmtimit të tij, [9] ai shënoi golin e tij të parë në Serie A në ditën e fundit të sezonit, në një fitore 3–0 në shtëpi ndaj Chievo më 31 maj 2015. [10]

Ai u vlerësua me fanellën me numrin 10 në fillim të sezonit 2015–16, i veshur më parë nga të ngjashmit e Giancarlo Antognoni dhe Roberto Baggio. [11] Më 26 nëntor 2015, Bernardeschi shënoi dy gola në një barazim 2–2 kundër Basel në fazën e grupeve të Ligës së Evropës. [12] Më 6 shkurt 2016, Bernardeschi shënoi golin e tij të dytë në Serie A, gjatë një barazimi 1–1 jashtë fushe kundër Bolonjës. [13]

Juventus

Sezoni 2017–18

Më 24 korrik 2017, Bernardeschi u nënshkrua nga Juventus, një nga rivalët kryesorë të Fiorentinës, për 40 milion € me një marrëveshje pesë-vjeçare. [14] [15] Edhe pse ai u emërua si një kandidat i mundshëm për këmishën me numrin 10 në media, ai përfundimisht zgjodhi numrin 33, duke deklaruar: "Nr. 10 është një numër që më pëlqen, por do të duhet ta fitoj atë. Marrja e nr. 33 është zgjedhja e saktë në këtë pikë. "[16] Më 13 gusht, ai bëri debutimin e tij në klub, duke ardhur si zëvendësues në një humbje 3–2 ndaj Lazios në Supercoppa Italiana 2017. [17] Ai bëri debutimin e tij në UEFA Champions League më 12 shtator, duke ardhur si zëvendësues i pjesës së dytë për Rodrigo Bentancur në një humbje 3–0 kundër Barcelona. [18] Më 1 tetor, ai bëri fillimin e tij të parë për Juventusin, dhe shënoi golin e tij të parë për klubin, duke asistuar gjithashtu një tjetër për Gonzalo Higuaín, në një barazim 2–2 jashtë fushe kundër Atalanta. [19] [20] [21] Ai shënoi golin e tij të parë në Ligën e Kampionëve më 5 dhjetor, pasi doli nga stoli, duke shënuar golin e dytë të klubit të tij në një fitore 2–0 kundër Olympiacos; rezultati e lejoi Juventusin të kalonte në fazat e eliminimit të garës. [22] Më 9 shkurt 2018, Bernardeschi u kthye në Firence, duke marrë fyerje vulgare nga tifozët vendas gjatë gjithë ndeshjes; ai shënoi një goditje të lirë në pjesën e dytë për të heshtur turmën. [23]

Sezoni 2018–19

Bernardeschi shënoi golin e tij të parë në sezonin 2018–19 në ndeshjen e hapjes së Juventusit në Serie A më 18 gusht 2018, duke shënuar fituesin në një fitore 3–2 jashtë fushe kundër Chievo në kohën e dëmtimit. [24]

Sezoni 2019-20

Më 4 korrik 2020, Bernardeschi bëri paraqitjen e tij të 100-të për Juventusin në një fitore 4–1 në shtëpi ndaj rivalëve të Torinos në Serie A. [25] [26] Më 26 korrik, ai shënoi golin e tij të parë dhe të vetëm në kampionat në sezonin në një fitore 2–0 kundër Sampdoria, e cila lejoi Juventusin të merrte titullin e Serisë A. [27]

Karriera ndërkombëtare

Rinia

Bernardeschi me Italinë nën 21 vjeç

Më 5 Mars 2014, ai bëri debutimin e tij me Italinë nën 21 vjeç, në një ndeshje kualifikuese të Euro 2015 kundër Irlandës së Veriut. [28] Ai mori pjesë në Kampionatin Evropian UEFA U-21 2015 nën menaxherin Luigi Di Biagio. [29]

Në qershor 2017, ai u përfshi në skuadrën e Italisë nën-21 për Kampionatin Evropian UEFA U-21 me 21 nga 2017 nga menaxheri Di Biagio. [30] Në ndeshjen finale të grupit të Italisë më 24 qershor, Bernardeschi shënoi golin e vetëm në një fitore 1–0 kundër kampionëve të mundshëm Gjermaninë, gjë që e lejoi Italinë të kalonte në gjysmëfinale të garës. [31] Italia u eliminua nga Spanja në gjysmëfinale në 27 Qershor, pas një humbjeje 3–1, me Bernardeschi që shënoi golin e barazimit të përkohshëm të Italisë. [32] Ai u emërua në ekipin e turneut për shfaqjet e tij. [33]

I moshuar

Nga 10 deri më 12 mars 2014, Bernardeschi u thirr në ekipin kombëtar të të moshuarve nga trajneri Cesare Prandelli si pjesë e një praktike për të vlerësuar lojtarët e rinj përpara Kupës së Botës FIFA 2014, [34] konfirmuar në takimin e ardhshëm midis 14 dhe 15 Prill . [35]

Bernardeschi mori thirrjen e tij të parë zyrtare në skuadrën e të moshuarve në Itali