Leonardo Bonucci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Leonardo Bonucci

Bonucci më Italinë në 2015
Të dhënat vetjake
Emri i plotëLeonardo Bonucci[1]
Datëlindja (1987-05-01) 1 maj 1987 (37 vjeç)
VendlindjaViterbo, Itali
Gjatësia1.91 m (6 ft 3 in)[2]
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Union Berlin
Numri23
Karriera me të rinjtë
2004–2005Viterbese
2005–2007Internazionale
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2006Viterbese0(0)
2005–2006Internazionale (huazim)1(0)
2006–2009Internazionale0(0)
2007–2009Treviso (huazim)40(4)
2009Pisa (huazim)18(1)
2009Genoa0(0)
2009–2010Bari38(1)
2010–2017Juventus227(15)
2017–2018Milan35(2)
2018–2023Juventus130(14)
2023–Union Berlin7(1)
Karriera ndërkombëtare
2010–Italia121(8)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 1 gusht 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 18 nëntor 2019

Leonardo Bonucci (lindur më 1 maj 1987) është një futbollist profesionist italian i cili luan si mbrojtës për klubin italian Juventus dhe kombëtaren italiane.

Pasi filloi karrierën e tij me Interin në vitin 2005, Bonucci i shpenzoi sezonet e rradhës në huazim tek Treviso dhe Pisa, përpara se të firmoste me Barin në vitin 2009. Teknika e tij, aftësia për të luajtur me top dhe performancat pozivie në mbrojtje sëbashku me partnerin Andrea Ranocchia i dhuruan Bonuccit një kalim tek Juventusi për sezonin e rradhës, ku ai u bë lojtar kyç në mbrojtjen me tre vetë të skuadrës, sëbashku me Giorgio Chiellinin dhe Andrea Barzaglin, duke u bërë një nga mbrojtësit më të mirë të botës. Ai fitoi gjashtë tituj rresht të Serie A nga viti 2012 e deri në 2017. Në vitin 2017, ai u transferua tek Milani, ku qëndroi për një sezon para se të rikthehej tek Juventus sërisht.

Në nivel ndërkombëtarë, Bonucci ka për Italinë në dy Kupa Bote (2010 dhe 2014), dy Kampionate Evropiane (2012 dhe 2016), dhe në një Kupë Konfederatash (2013), duke fituar një medalje finalisti në Euro 2012 dhe një medalje të vendit të tretë në Kupën e Konfederatave 2013.

Bonucci ka fituar disa trofe inidivual për performancat e tij; ai ishte pjesë në Skuadrën e sezonit të UEFA Ligës së Europës gjatë sezonit 2013–14, dhe ka qënë dy herë pjesë e Skuadrës së Vitit të Serie A; ai u shpall Futbollisti i Vitit në Serie A në vitin 2016, dhe u shpall në Ekipin e Vitit të UEFA-s në të njëjtin vit.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Internazionale Primavera
Internazionale
Juventus

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010 – List of Players" [FIFA Kupa e Botës Afrikë e Jugut 2010] (PDF) (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 maj 2020. Marrë më 5 qershor 2013.
  2. ^ "Leonardo Bonucci" (në italisht). Juventus F.C. Marrë më 8 gusht 2020.
  3. ^ "INTER BEAT MILAN TO LIFT PRIMAVERA CUP". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 5 prill 2006. Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2012. Marrë më 14 dhjetor 2015.
  4. ^ "UEFA Europa League squad of the season" [Skuadra e Sezonit e UEFA Ligës së Evropës] (në anglisht). UEFA. 3 qershor 2014. Marrë më 3 qershor 2014.
  5. ^ "Oscar del Calcio, dominio Juve. Buffon: "Donnarumma ha doti da grande"" [Oscar del Calcio, dominon Juvja. Buffon: "Donnarumma ka karakteristikat për tu bërë i madh"] (në italisht). La Gazzetta dello Sport. 14 dhjetor 2015. Marrë më 14 dhjetor 2015.
  6. ^ a b "Gran Galà del calcio, la Juventus fa incetta di premi" (në italisht). Il Corriere della Sera. 31 janar 2017. Marrë më 31 janar 2017.
  7. ^ "Team of the Year 2016" [Ekipi i Vitit 2016] (në anglisht). UEFA. 5 janar 2017. Marrë më 5 janar 2017.
  8. ^ "Ekipi i Sezonit i UEFA Ligës së Kampioneve" (në anglisht). UEFA. 5 qershor 2017.