Mattia De Sciglio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mattia De Sciglio
20150616 - Portugal - Italie - Genève - Mattia De Sciglio 1.jpg
De Sciglio me Italin në qershor 2015
Të dhënat personale
Emri i plotë Mattia De Sciglio
Data e lindjes (1992-10-20) 20 Tetor 1992 (25 vjeç)
Vendi i lindjes Milano, Itali
Gjatësia 1,85 m (6 ft 1 in)
Pozita ne fushë Mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktual Milan
Numri 2
Kariera në rini
2001–2002 Cimiano
2002–2011 Milan
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2011– Milan 110 (0)
Ekipi kombëtar
2010–2011 Italia U-19 8 (1)
2011–2012 Italia U-20 6 (0)
2012– Italia U-21 1 (0)
2013– Italia 31 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 5 Qershor 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 13 prill 2017

Mattia De Sciglio është një futbollist profesionist italian i cili luan si mbrojtës krahu skuadrën italiane nga Serie A, A.C. Milan.

Statistikat[redakto | redakto tekstin burimor]

Deri më 1 shtator 2012.

Skuadra Sezoni Liga
Shtëpiake
Kupa
Shtëpiake
Kompeticionet
Evropiane1
Kompeticionet
e tjera2
Gjithsej
Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola
Milan 2011–12 3 0 0 0 2 0 0 0 5 0
2012–13 2 0 0 0 0 0 2 0
Career Total 5 0 0 0 2 0 0 0 7 0

1Kompeticionet Evropiane përfshijnë UEFA Champions League.
2 Kompeticionet e tjera përfshijnë Supercoppa Italiana.