Derby della Madonnina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Derby della Madonnina
Emra të tjerëMilan Derby
Derby di Milano
QytetiMilano, Itali
Ekipet
Takimi i parëMilan 3–2 Internazionale
Kampionati Italian i Futbollit
(10 janar 1909)
Takimi i funditInternazionale 1–0 Milan
Serie A
(21 tetor 2018)
Takimi i ardhshëmMilan – Internazionale
Serie A
(17 mars 2019)
Stadiumi/etSan Siro
Statistics
Të gjitha takimetNdeshje zyrtare: 222
Ndeshje jozyrtare: 71
Gjithsej: 293
Më shumë fitoreNdeshje zyrtare: Internazionale (79)
Ndeshje jozyrtare: Milan (36)
Gjithsej: Milan (112)
Shënuesi më i mirëAndriy Shevchenko (14)
Fitorja më e madheInternazionale 0–6 Milan
Serie A
(11 maj 2001)

Derby della Madonnina, njohur gjithashtu si Derby di Milano (ose si Derbi i Milanos nga tifozët shqiptar) është një rivalitet futbollistik ndërmjet dy klubeve kryesore të Milanos, Internazionale dhe Milan. Ky rivalitet njihet me emrin Derby della Madonnina në nder të një nga objekteve kryesore të qytetit të Milanos, statuja e Virgjëreshës Mari në krye të Duomos, e cila quhet zakonisht Madonnina ("Madonna" e vogël në italisht).[1]

Në të kaluarën, Inter është parë si klubi i borgjezisë milaneze (me pseudonim bauscia, një term milanez që do të thotë mburravec), kurse Milan (me pseudonim casciavid, që do të thotë kaçavidë, një referencë për puntorët) mbështetej më shumë nga klasa puntore.[2]

Rezultatet e ndeshjeve zyrtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Key[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjyrat

  Fitorja e Milanit
  Barazim
  Fitorja e Interit

Kompeticionet
 • SF = Gjysëm-finale
 • QF = Çerek-finale
 • R16 = Raundi i 16-tave
 • R32 = Raundi i 32-tave
 • GS = Faza e grupeve
 • R1 = Raundi 1
 • R2 = Raundi 2

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Milan fitoi me rregullin e golit jashtë fushe pasi rezultati i përgjithshëm ishte 1–1.[3]
 2. ^ Ndeshja u braktis pas 72 minutas; UEFA i dha Milanit fitoren 3–0 në tavolinë pasi tifozët e Interit hodhën fishekzjarre në fushë.[4][5][3]
 3. ^ Pas kohës shtesë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Milan-Inter/ Analizë dhe Statistika mbi Derbin magjik të Milanos" (në anglisht). sport.al. 27 dhjetor 2017. Marrë më 5 dhjetor 2018.
 2. ^ "E. Pigozzi, Come difendersi dai Milanesi. Firenze, Giunti, 2006" (në italisht).
 3. ^ a b "#TBT: 5 European clashes against Italian sides" [5 përballje evropiane kundër ekipeve italiane] (në anglisht). A.C. Milan. 30 nëntor 2017.
 4. ^ "Milan move into last four" [Milan arrin në katër të fundit] (në anglisht). UEFA. 13 prill 2005. Marrë më 3 nëntor 2017.
 5. ^ "Inter handed stadium ban and fine" [Interit i mbyllet stadiumi dhe gjobitet] (në anglisht). BBC Sport. 15 prill 2005. Marrë më 3 nëntor 2017.