Ignazio Abate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ignazio Abate
Ignazio Abate and Ashley Cole England-Italy Euro 2012 (cropped).JPG
Abate duke luajtur për kombëtaren italianeEURO 2012.
Të dhënat personale
Emri i plotë Ignazio Abate
Data e lindjes (1986-11-12) 12 Nëntor 1986 (31 vjeç)
Vendi i lindjes Sant'Agata de' Goti, Itali
Gjatësia 1.80 m (5 ft 11 in)
Pozita ne fushë Mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktual Milan
Numri 20
Kariera në rini
Rescaldina
1999–2004 Milan
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2003–2007 Milan 0 (0)
2004–2005 Napoli (në huazim) 29 (2)
2005 Sampdoria (në huazim) 0 (0)
2005–2006 Piacenza (në huazim) 13 (0)
2006–2007 Modena (në huazim) 38 (1)
2007–2008 Empoli 24 (1)
2008–2009 Torino 25 (1)
2009– Milan 207 (2)
Ekipi kombëtar
2004 Italy U-18 3 (0)
2005 Italia U20 2 (1)
2005–2006 Italia U20 6 (0)
2006–2009 Italia U21 10 (1)
2008 Italia Olimpiadë 8 (1)
2011–2015 Italia 22 (1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 5 Qershor 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 31 mars 2015

Ignazio Abate (lindur më 12 nëntor 1986) është futbollist profesionist italian i cili luan si mesfushor krahu dhe mbrojtës krahu për klubin nga Serie A, Milan.