Davide Santon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Davide Santon
Davide Santon - Inter Mailand (1).jpg
Santon me Interin në vitin 2009
Të dhënat personale
Emri i plotëDavide Santon[1]
Data e lindjes (1991-01-02) 2 Janar 1991 (30 vjeç)
Vendi i lindjesPortomaggiore, Itali
Gjatësia1.87 m[2]
PozicioniMbrojtës i majtë
Informacionet për klubin
Klubi aktualRoma
Numri18
Karriera në rini
1999–2005Ravenna
2005–2008Internazionale
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2008–2011Internazionale40(0)
2011Cesena (huazim)11(0)
2011–2015Newcastle United82(1)
2015Internazionale (huazim)5(0)
2015–2018Internazionale50(0)
2018–Roma7(0)
Ekipi kombëtar
2007Italia U164(2)
2007–2008Italia U1712(2)
2008Italia U202(0)
2009–2013Italia U2117(0)
2009–Italia8(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 2 dhjetor 2018.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 7 shkurt 2013

Davide Santon (Italisht: [ˈdaːvide sanˈton]; lindur më 2 janar 1991) është një futbollist profesionist italian i cili luan si mbrojtës i majtë për klubin italian Roma.


Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Davide Santon është prodhim i ekipit Internazionale. Ai është sulmues i poshtëm ne anën e djathtë, por me cilësitë e tij mund te luaj edhe ne anën e majtë.

Me 21 Janar 2009 ai bëri debutimin me skuadrën e Internazionale ne ndeshjen për Copa Italia kundër Romes e cila përfundoi me fitore 2:1 për Nerazzurri. Ai bëri debutimin e tij ne Serie A në ndeshjen kundër Sampdoria të cilën e Fitoi Internazionale 1:0.

Ai shumë shpejt zuri vend ne 11-tshen e parë duke mundur bashkëlojtarin Maxwell dhe duke kënaqur trajnerin me cilësitë e tij.

Ai gjithashtu luajti ne derbin Internazionale - A.C. Milan i cili ishte i pari për të dhe i fundi për legjendën Paolo Maldini. Ndeshja përfundoi me fitoren 2:1 te Nerazzurri.

Me 15 Shkurt 2009 ai debutoi ne UEFA Liga e Kampionëve kundër Manchester United duke luajtur si mbrojtës për te ndalur Cristiano Ronaldo. Vetë Cristiano Ronaldo "U shpreh se ai ishte i çuditur me performancen e tij ne atë ndeshje".

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 31 mars 2009 Davide Santon debutoi ne ndeshjen miqësore ndërmjet Italisë u19 kundër Holandës u19.

Duke parë talentin e tij Trajneri i kombëtares Italiane Marcello Lipi me 4 qershor 2009 e fut atë në listën e lojtarëve për kupë e konfederatave.

Ai debutoi për Italinë ne ndeshjen miqësore kundër Irlandës qe u zhvillua ne Pisa.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Premier League Clubs submit Squad Lists" (PDF). Premier League. 4 shkurt 2014. fq. 24. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 16 mars 2014. Marrë më 27 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Newcastle United Player Profile