Federico Fazio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Federico Fazio
Fazio.jpg
Fazio në aksion për Sevillën në vitin 2013
Të dhënat personale
Emri i plotëFederico Julián Fazio
Data e lindjes (1987-03-17) 17 Mars 1987 (34 vjeç)
Vendi i lindjesBuenos Aires, Argjentinë
Gjatësia1.95[1]
PozicioniQëndër-mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualRoma
Numri20
Karriera në rini
Ferro Carril Oeste
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2005–2006Ferro Carril Oeste48(3)
2007Sevilla B20(2)
2007–2014Sevilla148(12)
2014–Tottenham Hotspur7(0)
2016Sevilla (huazim)4(0)
2016–2017Roma (huazim)37(2)
2017–Roma44(4)
Ekipi kombëtar
2006–2007Argjentina U2013(1)
2008Argjentina U232(0)
2011–Argjentina3(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 14 dhjetor 2014.
† Ndeshje (Gola).

Federico Julián Fazio (lindur më 17 mars 1987) është një futbollist argjentinas i cili luan me klubin anglez Tottenham HotspurPremier League dhe me kombëtaren argjentinase si qëndër mbrojtës.

Fazio filloi karrierën e tij te Ferro Carril Oeste, përpara se të firmoste me klubin spanjoll Sevilla në vitin 2007. Ai bëri 195 paraqitje zyrtare dhe shënoi 15 gola për klubin gjatë tetë viteve atje, përpara se të kalonte te Tottenham Hotspur në gusht 2014.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Federico Fazio" (në anglisht). Premier League. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 janar 2015. Marrë më 20 janar 2015.