Nikola Kalinić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nikola Kalinić
Nikola Kalinic - Croatia vs. Portugal, 10th June 2013 (crop).jpg
Kalinić me kombëtaren Kroate në 2013
Të dhënat personale
Emri i plotëNikola Kalinić
Data e lindjes5 janar 1988
Vendi i lindjesSolin, Kroaci
Gjatësia1,87 m (6 ft 1+12 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualAtlético Madrid
Numri9
Karriera në rini
1998–2005Hajduk Split
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2005–2009Hajduk Split59(32)
2006Pula (huazim)12(3)
2007Šibenik (huazim)8(3)
2009–2011Blackburn Rovers44(7)
2011–2015Dnipro Dnipropetrovsk86(37)
2015–2018Fiorentina69(27)
2017–2018Milan (huazim)31(6)
2018–Atlético Madrid9(2)
Ekipi kombëtar
2003Kroacia U162(1)
2004–2005Kroacia U1718(15)
2005–2007Kroacia U1912(11)
2006Kroacia U201(0)
2007–2010Kroacia U219(4)
2008–Kroacia41(15)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 15 dhjetor 2018.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 16 qershor 2018

Nikola Kalinić (lindi më 5 janar 1988) është një futbollist profesionist kroat i cili luan si sulmues për klubin spanjoll Atlético Madrid dhe kombëtaren kroate.

Kalinić filloi karrierën e tij me Hajduk Split para se të zhvendosej në skuadrën angleze Blackburn Rovers më 2009. Pasi shënoi rrallë në dy sezonet Premier League, ai u largua për klubin ukrainias Dnipro Dnipropetrovsk, duke i ndihmuar atyre deri në finalen e Ligës Evropiane UEFA 2014-15. Ai pastaj luajti në Serie A për Fiorentinën dhe Milanin.

Më 4 qershor 2018, Kalinić u emërua të luaj për kombëtarenKampionatin Botëror 2018 në Rusi.[1] Në ditën e pestë të turneut, ai u dërgua në shtëpi pasi refuzoi të vinte si një zëvendësues i vonuar gjatë ndeshjes së parë të Kroacisë në ndeshjen kundër Nigerisë, duke pretenduar se kishte një lëndim në shpinë. Kalinić refuzoi të luajë për të njëjtën arsye më parë gjatë ndeshjeve miqësore kundër Brazilit dhe Anglisë, si dhe gjatë seancës së trajnimit të ditës së mëparshme.[2][3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Radičević, Vlado (4 qershor 2018). "Zlatko Dalić donio najtežu odluku; višak postao igrač koji to sigurno nije očekivao" [Zlatko Dalić made the toughest decision; the surplus became a player who did not expect it]. Tportal.hr. Marrë më 4 qershor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Confirmed: Kalinic sent home | Football Italia". www.football-italia.net. Marrë më 2018-06-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ FIFA.com. "2018 FIFA World Cup Russia™ - Matches - Croatia - Nigeria - FIFA.com". www.fifa.com. Marrë më 2018-06-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)