Solin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Solin
Salona
—  Qytet  
Solin (Kroacia)
Solin
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Split-Dalmacija
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:43°32′24″ Veri 16°29′24″ Lindje 43.54° Veri 16.49° Lindje43°32′24″ Veri 16°29′24″ Lindje 43.54° Veri 16.49° Lindje
Popullsia 20.510 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Solin (në Kroatisht Salona) është një qytet në zhupaninë Split-DalmacijaKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 20510 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 20080 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 15850 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 2.14%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Solin – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.

Stampa:Zhupania Split-Dalmacija