S.S.C. Bari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
SSC Bari
600pixel Bianco Rosso (Bordato) con gallo.png
Emri i plotëSocietà Sportiva Calcio Bari S.r.l.
Pseudonimi(et)Galletti (Gjelat), Biancorossi (Bardhe & Kuqt)
Themeluar15 janar,1908
StadiumiStadio San Nicola, Bari Itali
Kapaciteti58,270
PronariFilmauro S.r.l.
ChairmanAurelio De Laurentiis
TrajneriGiovanni Cornacchini
LigaSerie C
2018-19Serie D, Vendi 1
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Società Sportiva Calcio Bari njohur zakonisht si S.S.C. Bari, është një klub italian futbolli themeluar në vitin 1908, ata janë të bazuara në Bari, Pulia. E klubit kanë kaluar shumë sezone kërcim në mes të dy divizione të lartë në futbollin italian, Serie A dhe Serie B, dhe ata aktualisht luajnë në nivelin e lartë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë 1927, klubi i futbollit origjinal përfaqëson qyteti u bashkua me një ekip të quajtur Liberty Bari, një vit pas këtij klubi të ri u bashkua shumë, këtë herë me SHBA Ideale, pra data e dhënë ndonjëherë themelet e 1928.

Statistikisht Bari janë klubi më i suksesshëm nga rajoni Puglia, në drejtim të Serie A të gjitha me kohë të dhënat. Ata janë në mesin e elitës në futbollin italian Jugore dhe janë renditur 17 në Serie A të gjitha kohërave të dhënat për të gjithë Italinë. Sidomos ata fituan Kupën Mitropa në vitin 1990. Bari ka mbajtur edhe britanik transferimin rekord të futbollit, kur ka paguar 5.500.000 £ për David Platt në 1991. Kjo ishte pagesa më e shtrenjtë e paguar nga një klub i huaj për një lojtar britanik për katër vjet.

Një nga arritjet më të rëndësishme në historinë e klubit është në sezonin 1996, kur përpara Igor tyre Protti u bë golashënuesi më i mirë në Serie A me 24 gola. E klubit janë të njohur në mbarë botën për prodhimin e futbollit Antonio Cassano cili ka lindur në Bari, ai shkëlqeu në klub si femije.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 31 janar 2014.[1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Italy.svg Pt Enrico Guarna
2 Flag of Italy.svg Mb Stefano Sabelli
3 Flag of Italy.svg Mb Marco Chiosa (në huazim nga Torino)
4 Flag of Italy.svg Mf Marco Romizi
5 Flag of Uruguay.svg Mb Diego Polenta (në huazim nga Genoa)
7 Flag of Italy.svg Sm Diego Albadoro
8 Flag of Italy.svg Mf Daniele Sciaudone
9 Flag of Albania.svg Sm Edgar Çani (në huazim nga Catania)
10 Flag of Paraguay.svg Mf Richard Lugo
11 Flag of Italy.svg Mf Cristian Galano
12 Flag of Romania.svg Pt Alexandru Pena
14 Flag of France.svg Mb Richard-Quentin Samnick
15 Flag of Greece.svg Mb Dimítrios Vosnakídis
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
16 Flag of Portugal.svg Sm João Silva
17 Flag of Uruguay.svg Mf Ignacio Lores (në huazim nga Palermo)
18 Flag of Italy.svg Sm Francesco Caputo
20 Flag of Italy.svg Mb Damiano Zanon (në huazim nga Benevento)
21 Flag of Italy.svg Mf Marco Ezio Fossati (në huazim nga Milan)
22 Flag of Switzerland.svg Pt Miodrag Mitrović (në huazim nga Flamuri Chiasso)
23 Flag of Italy.svg Mb Luca Ceppitelli (zëv.–Kapiten)
25 Flag of Italy.svg Mf Marino Defendi (Kapiten)
26 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Mf Enis Nadarević (në huazim nga Genoa)
27 Flag of Italy.svg Mb Marco Calderoni
28 Flag of Italy.svg Sm Stefano Beltrame (në huazim nga Juventus)
29 Flag of Italy.svg Mf Vito Leonetti
33 Flag of Italy.svg Mf Gennaro Delvecchio

Skuadra e të rinjëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
30 Flag of Italy.svg Mf Salvatore Santeramo
31 Flag of Albania.svg Mf Eneo Gjonaj
32 Flag of Italy.svg Pt Paolo Vicino
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
34 Flag of Italy.svg Mf Mario Mercadante
35 Flag of Italy.svg Mb Vincenzo Chiochia

Në huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
6 Flag of Italy.svg Mf Andrea De Falco (tek Juve Stabia)
9 Flag of Italy.svg Sm Alessandro Marotta (tek Grosseto)
13 Flag of Italy.svg Mb Federico Masi (tek Paganese)
20 Flag of Italy.svg Mf Anthony Partipilo (tek Cosenza)
22 Flag of Italy.svg Pt Vincenzo Pentimone (tek Nardò)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Italy.svg Mb Dario Cascione (tek Barletta)
Flag of Italy.svg Mb Mauro Marotta (tek Melfi)
Flag of Italy.svg Mb Luigi Monopoli (tek Paganese)
Flag of Italy.svg Sm Francesco Grandolfo (tek Savona)
Flag of Italy.svg Sm Armando Visconti (tek Bisceglie)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Rosa Stagione". AS Bari. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2010. Marrë më 8 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)