Fabio Borini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Fabio Borini
Fabio Borini v Arsenal 2014 (cropped).jpg
Borini më Liverpoolin në 2014
Të dhënat personale
Emri i plotë Fabio Borini[1]
Data e lindjes (1991-03-29) 29 Mars 1991 (26 vjeç)
Vendi i lindjes Bentivoglio, Itali
Gjatësia 1.80 m (5 ft 11 in)[2]
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Milan (në huazim nga Sunderland)
Kariera në rini
2001–2007 Bologna
2007–2009 Chelsea
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2009–2011 Chelsea 4 (0)
2011 Swansea City (huazim) 9 (6)
2011–2012 Parma 0 (0)
2011–2012 Roma (huazim) 24 (9)
2012–2015 Liverpool 25 (2)
2013–2014 Sunderland (huazim) 32 (7)
2015– Sunderland 50 (7)
2017– Milan (huazim) 0 (0)
Ekipi kombëtar
2008–2009 Italia U17 7 (1)
2009–2010 Italia U19 5 (3)
2009–2013 Italia U21 18 (6)
2012 Italia 1 (0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 7 Korrik 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 01:02, 31 Dhjetor 2015 (UTC)

Fabio Borini (lindur më 29 Mars 1991) është një futbollist italian i cili luan si sulmues në Serie A per klubin AC Milan, në huazim nga Sunderland.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Premier League Clubs submit Squad Lists" (PDF). Premier League. 4 September 2012. p. 15. Arkivuar nga the original (PDF) më 10 March 2013. Marrë më 26 July 2013. 
  2. ^ "Soccerbase profile Fabio Borini". web page. Centurycomm Limited. 2017. Marrë më 2 April 2017.