Diego Forlán

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Diego Forlán
Të dhënat personale
Emri i plotëDiego Forlán
Data e lindjes (1979-05-19) 19 Maj, 1979 (42 vjeç)
Vendi i lindjesMontevideo, Uruguaji
PozicioniSulmues
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1997–2002Independiente80(37)
2002–2004Manchester United63(17)
2004–2007Villarreal106(54)
2007–2011Atlético Madrid134(74)
2011–2012Internazionale Milano18(2)
2012–2014Internacional34(10)
2014–2015Cerezo Osaka42(17)
2015–2016Peñarol31(8)
2016–Mumbai City11(5)
Ekipi kombëtar
2002–2014Flag of Uruguay.svg Uruguai112(36)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Diego Forlán (lindur më 19 Maj 1979) është një futbollist uruguajian.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin uruguajian ka luajtur 112 ndeshje.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of Uruguay.svg Uruguai
Vite Ndeshje Gola
2002 5 2
2003 7 5
2004 11 2
2005 9 2
2006 3 0
2007 9 5
2008 7 3
2009 9 3
2010 11 7
2011 13 3
2012 9 1
2013 14 3
2014 5 0
Gjithsej 112 36

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]