Bernd Schuster

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bernd Schuster

Schuster si trajner i Málagës në vitin 2013
Të dhënat vetjake
Emri i plotëBernd Schuster[1]
Datëlindja (1959-12-22) 22 dhjetor 1959 (64 vjeç)
VendlindjaAugsburg, Gjermani Perëndimore
Gjatësia1.81 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor
Karriera me të rinjtë
1971–1976SV Hammerschmiede Augsburg
1976–1978FC Augsburg
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1978–19801. FC Köln61(10)
1980–1988Barcelona170(63)
1988–1990Real Madrid61(13)
1990–1993Atlético Madrid85(11)
1993–1996Bayer Leverkusen59(8)
1996–1997Pumas UNAM9(0)
Gjithsej445(105)
Karriera ndërkombëtare
1977–1979Gjermania Perëndimore U1810(2)
1980Gjermania Perëndimore U211(0)
1979[2]–1984Gjermania Perëndimore21(4)
Skuadra të menaxhuara
1997–1998Fortuna Köln
1998–19991. FC Köln
2001–2003Xerez
2003–2004Shakhtar Donetsk
2004–2005Levante
2005–2007Getafe
2007–2008Real Madrid
2010–2011Beşiktaş
2013–2014Málaga
2018–2019Dalian Yifang
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Bernd Schuster, (lindi më 22 dhjetor 1959Augsburg) ish trajner në Real Madrid, dhe futbollist gjerman.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Last updated September 24 2008

Kombëtarja Ekipi Periudha Rekord
L F B H Fitore % GSH GP +/-
Gjermania SC Fortuna Köln 1997-1998 34 11 13 10 32.35% 53 53 0
Gjermania 1. FC Köln 1998-1999 34 12 9 13 35.29% 46 53 -7
Spanja Xerez CD 2001-2003 81 34 22 25 41.98% 89 89 0
Ukraina FC Shakhtar Donetsk 2003-2004 23 15 4 4 65.22% 41 18 +23
Spanja Levante UD 2004-2005 34 9 8 17 26.47% 36 50 -14
Spanja Getafe CF 2005-2007 76 29 19 28 38.16% 93 82 +11
Spanja Real Madrid 2007-2008 41 29 4 8 70.73% 91 41 +50
Gjithësej 323 139 79 105 43.03% 449 386 +63

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bernd Schuster" (në turqisht). Federata Turke e Futbollit. Marrë më 23 janar 2020.
  2. ^ Arnhold Matthias. "Germany – International Results – Details 1974–1979". RSSSF. Marrë më 4 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)