Jump to content

Florentino Pérez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Florentino Pérez, 2022.

Florentino Pérez Rodríguez (i lindur më 8 mars 1947 në Hortaleza, Madrid, Spanjë) është një biznesmen spanjoll, ish politikan dhe kryetar aktual i Real Madrid C.F. dhe kryetar aktual i ACS. Ai është më i famshëm për duke sjelle Real Madridit periudhën e Los Galácticos një kohë në të cilën ai paguar tarifat jashtëzakonisht të larta për transferimin e futbollistëve të elitës.


Pérez u bashkua partisë Qendra e Bashkimit Demokratik në vitin 1979, duke shërbyer ndër të tjera në këshillin e qytetit të Madridit. Në 1986 Pérez konkurroi në zgjedhjet e përgjithshme spanjolle si kandidat për Democrático Reformista Partido. Ai mori pjesë në Universiteti Politeknik i Madridit. Në vitin 1993 ai u zgjodh president i Construcciones OCP SA.