Karlsruhe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 49°00′33″V 8°24′14″L / 49.00917°V 8.40389°L / 49.00917; 8.40389

Karlsruhe
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Qarku Flag of Baden-Württemberg.svg Baden-Vyrtemberg
Kryetari i Bashkisë Frank Mentrup (SPD)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 173,46 km2
Popullsia 300.051 (31. dhjetor 2014) banorë
Dendësia 1730 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 76131–76229(nr.vjetër: 7500)
Prefiksi 0721
Faqja Zyrtare www.karlsruhe.de
Pallati Karlsruhe

Karlsruhe është qytet i madhë që gjendet në Baden-Württemberg. Qyteti kufizohet në veri, lindje dhe jug me rrethin e qarkut Karlsruhe ndërsa në perëndim me lumin Rhein.Karlsruhe është qyteti i dytë me rradhë pas Stuttgartit (rreth 75 km në lindje) i Landit Baden-Vyrtemberg dhe e ka një sipërfaqe prej 173,46 km². Historikisht Karlsruhe ishte kryeqendër dhe qytet rezidencial i ish-shtetit të Badenit në Gjermani. Që nga viti 1950 në Karlsruhe gjendet gjykata Supreme e Republikës Federative të Gjermanisë dhe që nga viti 1951 gjykata Kushtetuese e Republikës Federative të Gjermanisë , si dhe Kyeprokuroria e Republikes Federative të Gjermanisë, të cilat i kanë sjellë pseudonimin "Rezidenca e drejtësisë". Si qytet është poashtu i njohur edhe përtej gjermanisë për inovacion në fushën e teknologjisë dhe IT'së dhe konsiderohet si qendër e teknologjisë informative në gjermani.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeri me fotografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]