Karlsruhe

Coordinates: 49°00′33″N 8°24′14″E / 49.00917°N 8.40389°E / 49.00917; 8.40389
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

49°00′33″N 8°24′14″E / 49.00917°N 8.40389°E / 49.00917; 8.40389

Karlsruhe
Popullsia
 • Gjithsej308,436
{{{postal_code_type}}}
76131–76229
Faqja zyrtarewww.karlsruhe.de

Karlsruhe është qyteti i tretë më i madh i shtetit federal gjerman të Baden-Vyrtemberg pas Shtutgartit dhe Manhajmit, dhe ka 308,436 banorët, që e bën atë qytetin e 21-të më të madh të Gjermanisë. Në bregun e djathtë të Rinit, qyteti shtrihet pranë kufirit franko-gjerman, midis konurbacionit Manhajm/Ludvishafen në veri dhe bashkimit Strasburg/Kehl në jug. Është qyteti më i madh i Badenit, një rajon historik i quajtur pas Kalasë Hohenbaden në qytetin e Baden-Baden. Karlsruhe është gjithashtu qyteti më i madh në zonën e dialektit të frankonisë jugore (dialektet kalimtare midis gjermanishtes qendrore dhe asaj të epërme), i vetmi qytet tjetër më i madh në atë zonë është Heilbronn. Qyteti është selia e |Gjykatës Kushtetuese Federale (Bundesverfassungsgericht), si dhe e Gjykatës Federale të Drejtësisë (Bundesgerichtshof) dhe e Prokurorisë së Përgjithshme Publike të Gjykatës Federale të Drejtësisë (Generalbundesanwalt beim Bundesgerichtshof).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]