Gjuha gjermano-franko jugore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Franko Jugore

Südfränkisch
Flitët në Gjermani (Baden-Württemberg)
Folësit
Taksonomia
Filogjeneza Indo-evropiane
 Gjermanike
  Perendimore Gjermanike
   E lartë Gjermane
    Gjermanishtja e Epërme
     Frankoniane e lartë
      Franko jugore
Shkrimi Shkrimi latin
Kodet e klasifikimit
ISO 639-3 -
Glottolog sout2634
Oberdeutsche Mundarten.png

Numri 2 me ngjyrë rozë

Frankonia e Jugut (gjermanisht: Südfränkisch) është një dialekt i lartë Franconik që flitet në pjesën më veriore të Baden-Vyrtembergut në Gjermani, rreth Karlsruhe, Mosbach dhe Heilbronn. Ashtu si Franconia lindore e lidhur ngushtë, është një dialekt tranzicional, i cili bashkon elementet e Gjermanisë Qendrore dhe Gjermanisë së Epërme.

Zona e gjuhës është e vendosur në zonën e përkohshme midis dialekteve franceze të Rajonit (Hessian dhe Pfalz gjermanisht) në veri dhe gjermanishten gjermane (Low Alemannic dhe Swabian German) në jug. Franconia e Jugut është një nga dialektet gjermane të Larta me numrin më të ulët të folësve. Frankonia e Jugut nuk konsiderohet dialekt i veçantë nga disa vëzhgues. Fusha e Frankonisë Jugore është e diskutueshme.[1]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Hanna Heidt: Erinnerungen an die Vergangenheit. Eigenverlag, Schwanen Stutensee-Staffort 2003
  • Heiner Joswig: So ebbas. Stutensee-Hefte 2, Stadt Stutensee 2002 und Hengd a Engele an da Wan(d); Der Stafforter Dialekt - Variante des Südfränkischen. Stutensee Hefte 6, Stadt Stutensee 2010 ISBN 978-3-9811869-3-2 

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 shtator 2017. Marrë më 8 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)