Pernambuco

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pernambuco
Shtet
Stema_figuraBandeira de Pernambuco.svg
Shteti federal Flag of Brazil.svg Brazili
Kryeqyteti Recife
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 98,311.616 km2
Popullsia 8,796,032 banorë
Dendësia 89.5 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-3
Kodi Postal 50000-000 deri 56990-000
PBB 62.255.687
PBB/frymë 7.337
IZHNJ 0.718 mesatar mesatar

Pernambuco është një nga shtetet e Brazilit, i gjendur në rajonin verilindor të vendit. Në veri kufizohet nga shtetet Paraíba dhe Ceará, në perëndim nga Piauí, në jug nga Alagoas dhe Bahia, ndërsa në lindje laget nga Oqeani Atlantik. Ka rreth 187 kilometra vijë bregetare me plazhe, disa prej më të bukurëve në vend, si Porto de Galinhas, Carneiros dhe Calhetas. Kryeqyteti, Recife, ka një nga zonat më të bukura urbane të vendit, Boa Viagem. Së bashku me qytetin e saj fqinj Olinda, ajo është një nga qytetet më kozmopolite në pjesën verilindore të Brazilit. Të dy kanë arkitekturë portugeze, me casarões (vila) dhe kisha shekullore, dhe kilometra të tëra me plazhe. Në Pernambuco ndodhet gjithashtu edhe arkipelagu Fernando de Noronha. Afërsia me Ekuatorin garanton një vit të tërë me diell, me temperatura mesatare prej 26 °C.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lagjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 8°4′14″J 37°15′57″P / 8.07056°J 37.26583°P / -8.07056; -37.26583