Boa Viagem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pozicioni i lagjes Boa Viagem në qytetin Recife
Shëtitore përgjatë bregdetit

Boa Viagem është një lagje në qytetin Recife, shteti Pernambuco që ndodhet në zonën e privilegjuar jugore të qytetit. Lagjia ka një nga plazhet më të vizituara në verilindjeBrazilit, plazhin Boa Viagem. Në qoftë se Recife është "Venecia të Brazilit" atëherë Boa Viagem mund të quhet Kopakabana e Veriut.

Vija e gjatë bregetare (8 km), temperaturat e larta (25 °C), hotelet e mira, kafenetë në natyrë, klubet e natës bëjnë që të vijnë shumë turistë sidomos gjatë muajve verorë (dhjetor - mars), kohë kur shumica e hoteleve janë plot.

Lagjen Boa Viagem është më e populluara [1] në gjithë qytetin Recife me 100.388 banorë dhe ka indeksin më të lartë të zhvillimit njerëzor IZHNJ 0,964 ,indeks që është i barabartë ose më i madhe se treguesit e disa vendeve Skandinave, Japonia, dhe Kanadaja ). [2]

  • Boa Viagem (0.964) – (Më të lartë se Kanadaja – 0.961), (Më të lartë se Japonia, Hollanda – 0.953)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ State PE - Cities and neighborhoods profile
  2. ^ HDI. Recife, Brazil: PNUD. 2000. ISBN 85-240-3919-1. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 24 korrik 2011. Marrë më 2008-01-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Koordinatat: 8°03′14″J 34°52′51″P / 8.05389°J 34.8808°P / -8.05389; -34.8808