Distrikti Federal i Brazilit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Distrikti Federal i Brazilit
Shtet
Stema_figura
Emblema e Distriktit Federal (Brazil)
Bandeira do Distrito Federal (Brasil).svg
Flamuri i Distriktit Federal (Brazil)
Shteti federal Flag of Brazil.svg Brazili
Kryeqyteti Brasília
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5,802 km2
Popullsia 2,557,158 banorë
Dendësia 402.8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-3
Kodi Postal 70000-000 deri 73690-000
PBB 89,630,000,000
PBB/frymë 37,600
IZHNJ 0.874 i lartë i lartë

Distrikti Federal apo Qarku Federal (Portugalisht Distrito Federal) është një nga 27 njësitë federale në Brazil. Në vetvete përfshin kryeqytetin e vendit, Brazilian. Kryeqyteti, u themelua në 21 prill 1960 dhe u ndërtua në tre vjet e dhjetë muaj në një projekt të presidentit Juscelino Kubitschek për transferimin e kryeqytetit kombëtar nga Rio de JaneiroBrasília. Para krijimit të Brazilias, Kryeqytet Federal ishte në Rio de Janeiro.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lagjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 15°47′J 47°56′P / 15.783°J 47.933°P / -15.783; -47.933