Distrikti Federal i Brazilit

Coordinates: 15°47′S 47°56′W / 15.783°S 47.933°W / -15.783; -47.933
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Distrikti Federal i Brazilit
Location of Distrikti Federal i Brazilit
Popullsia
 • Gjithsej2.557.158
{{{postal_code_type}}}
70000-000 deri 73690-000

Distrikti Federal apo Qarku Federal (Portugalisht Distrito Federal) është një nga 27 njësitë federale në Brazil. Në vetvete përfshin kryeqytetin e vendit, Brazilian. Kryeqyteti, u themelua në 21 prill 1960 dhe u ndërtua në tre vjet e dhjetë muaj në një projekt të presidentit Juscelino Kubitschek për transferimin e kryeqytetit kombëtar nga Rio de JaneiroBrasília. Para krijimit të Brazilias, Kryeqytet Federal ishte në Rio de Janeiro.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lagjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

15°47′S 47°56′W / 15.783°S 47.933°W / -15.783; -47.933