Amapá

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Amapá
Shtet
Stema_figuraBandeira do Amapá.svg
Shteti federal Flag of Brazil.svg Brazili
Rajoni Verior
Kryeqyteti Macapá
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 142,814.585 km2
Popullsia 668,689 banorë
Dendësia 4.7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-3
Kodi Postal 68900-000 deri 68999-000
PBB 5,260,000,000
PBB/frymë 8,543
IZHNJ 0.780 mesatar mesatar

Amapá është një shtet që gjendet në rajonin VeriorBrazilit. Kufizohet në veri nga Guajana Franceze, në jug dhe perëndim nga shteti Pará, në lindje nga Oqeani Atlantik.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amapá është i vendosur në grykën e lumit Amazona dhe është i mbuluar kryesisht nga pyjet e shiut. Ka disa kodra të larta që përfaqësojnë pjesën e malësisë lindore të Guajanës.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti është një prodhues dhe eksportues i madh,i manganit, hekuri, boksiteve dhe mineraleve të tjera.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Portugezët e pushtuan rajonin, duke i dhënë emrin "Costa del Cabo Norte." Pas përpjekjeve të pasuksesshme nga britanike dhe holandeze për ta pushttuar në shekullin e shtatëmbëdhjetë territori u morr nga Franca. Traktati i Utrehtit në vitin 1713 caktoi kufirin mes Brazilit dhe Guajanës Franceze, duke ia caktuar Amapán Portugalisë. Dispozitat e Traktatit nuk u pranua nga francezët, për shkak të zbulimit të arit dhe shfrytëzimit të gomës në këtë rajon.

Më 1 maj 1900 Komisioni Arbitrar i Gjenevës riafirmoi sovranitetin e Brazilit, që përfshinte edhe rajonin Araguari në shtetin Pará. Më pas në vitin 1944 Araguari u kthye në territorit federal me emrin Amapá. Zbulimi i rezervave të magnezit në Serra do Navio (1945) revolucionarizuan ekonominë lokale. Më 5 tetor 1988 u bë shtet federal.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 1°23′V 51°49′P / 1.383°V 51.817°P / 1.383; -51.817