Espírito Santo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Espírito Santo
Shtet
Stema_figuraBandeira do Espírito Santo.svg
Shteti federal Flag of Brazil.svg Brazili
Kryeqyteti Vitória, Espírito Santo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 46,077.519 km2
Popullsia 3,512,672 banorë
Dendësia 76.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-3
Kodi Postal 29000-000 deri 29990-000
PBB 52,782,000,000
PBB/frymë 15,236
IZHNJ 0.802 i lartë i lartë