Rajoni Jugor i Brazilit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rajoni Jugor i Brazilit
Rajon
Shteti federal Flag of Brazil.svg Brazili
Qytetet e mëdha Curitiba, Porto Alegre dhe Londrina
Shtetet PR, SC dhe RS
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 27,384,815 banorë
Dendësia 47.59 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-03
PBB 502,052,000,000
PBB/frymë 18.257,79
IZHNJ 0.831 i lartë i lartë

Rajoni Jugor i Brazilit (portugalisht: Região Sul do Brasil) është një nga pesë rajonet administrative të Brazilit. Ai përfshin shtetet e Paraná, Santa Catarina dhe Rio Grande do Sul dhe mbulon 576,300.8 km ², duke qenë rajoni më të vogël. Kjo është një e madhe turistike, ekonomike dhe kulturore pol.

Ajo kufizohet Uruguai, Argjentina, dhe Paraguaj si dhe Qëndroro-perëndimor rajon, rajonin juglindor dhe Oqeani Atlantik.

Rajoni marrë shumë emigrantë të Evropës gjatë Shekulli XIX, i cili në masë të madhe ndikuar aspektet demografik dhe kulturor të saj. Grupet kryesore etnike të Brazil jugore janë brazilianët me prejardhje portugeze, gjermane dhe italiane.

Është rajon braziliane me cilësi më të mirë të jetës, me indeksin më të lartë të Zhvillimit Njerëzor (HDI), me një popullsi më të madhe të shkolluar, me arsim më të mirë publik dhe shëndetit, si dhe rajonit me shkallën më të ulët të vdekshmërisë foshnjore, me përqindjen më të ulët të popullsisë nën vijën e varfërisë (rreth vetëm 0,8 për qind) dhe me normat më të ulëta të krimit.

Kjo është rajoni i vetëm në Brazil gjendet jashtë zonës tropikale, me variacione të qarta në lidhje me stinët. Në dimër ka ngricat dhe rrallë borë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Curitiba është qyteti më i madh i Brazilit Jugor. Kopshti Botanik i Curitiba është simbol i rajonit[1].

Kryeqyteti i Paraná shtetit, Curitiba, ka popullsinë më të madhe dhe gjithashtu ekonomia më e madhe, dhe kryeqyteti i Rio Grande do Sul, të Porto Alegre, ka zona më e madhe metropolitane.

QytetiShtetitPopullsia (2008)
Curitiba[2]PR1,828,092
Porto AlegreRS1,441,554
Londrina[2]PR505,184
JoinvilleSC487,003
Caxias do SulRS419,852
FlorianópolisSC416,564
PelotasRS350,358
CanoasRS333,322
MaringáPR324,397
Foz do IguaçuPR309,113
Ponta GrossaPR304,973

Grupet Etnike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjyra e lëkurës/Rraca (2006)[3]
Të bardhë 79.6%
Afro-Brazilianë 3.6%
Mulatë 16.0%
Aziatiko-Brazilianë ose Indigjenë 0.7%

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Planejamento Urbano, Lazer e Turismo: Os Parques Públicos em Curitiba – PR" (në portugalisht). Renata M. Ribeiro/ Marco Aurélio T. Silveira. Marrë më 2010-09-26.
  2. ^ a b "Estimativas populacionais 2008" (PDF). Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística (IBGE). Marrë më 2008-09-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "PNAD" (PDF) (në portugalisht). 2005. Marrë më 2007-08-14.