Amazonas (Brazil)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Amazonas
Flamuri i Amazonas
Stema zyrtare e Amazonas
Location of Amazonas
Popullsia
 • Gjithsej3.480.937
{{{postal_code_type}}}
69000-000 deri 69290-000
69400-000 deri 69890-000

Amazonas është një nga shtetet e Brazilit, që ndodhet në skajin më veriperëndimor. Është shteti më i madh i Brazilit dhe nënndarja e nëntë më e madh në botë. Shtete fqinje janë (sipas akrepave nga veriu) Roraima, Pará, Mato Grosso, Rondônia, dhe Acre. Gjithashtu kufizohet me Perunë, Kolumbinë dhe Venezuelën. Kjo përfshin departamentit të Amazonas në Kolumbi, si dhe shtetin Amazonas, Venezuela, dhe Rajoni Loreto në Peru.

Amazonas quhet kështu për shkak të lumit Amazona. Në të gjendet mali më i lartë në Brazil, Pico da Neblina, 2,994 metra mbi nivelin e detit.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]