Amazonas (Brazil)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shtet
Stema_figuraBandeira do Amazonas.svg
Shteti federal Flag of Brazil.svg Brazili
Rajoni Verior
Kryeqyteti Manaus
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,570,745.7 km2
Dendësia 2.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-4; UTC-03
Kodi Postal 69000-000 deri 69290-000
69400-000 deri 69890-000
PBB 69,166,000,000
PBB/frymë 23.043
IZHNJ 0.780 mesatar mesatar

Amazonas është një nga shtetet e Brazilit, që ndodhet në skajin më veriperëndimor. Është shteti më i madh i Brazilit dhe nënndarja e nëntë më e madh në botë. Shtete fqinje janë (sipas akrepave nga veriu) Roraima, Pará, Mato Grosso, Rondônia, dhe Acre. Gjithashtu kufizohet me Perunë, Kolumbinë dhe Venezuelën. Kjo përfshin departamentit të Amazonas në Kolumbi, si dhe shtetin Amazonas, Venezuela, dhe Rajoni Loreto në Peru.

Amazonas quhet kështu për shkak të lumit Amazona. Në të gjendet mali më i lartë në Brazil, Pico da Neblina, 2,994 metra mbi nivelin e detit.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]