Jump to content

Rajoni Verior i Brazilit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rajoni Verior i Brazilit (portugalisht: Região Norte do Brasil) është rajoni më i madh i Brazilit, që korrespondon me 45,27% të territorit kombëtar. Ky është më pak i banuara i vendit, dhe kontribuon me përqindjen më të ulët të PBB-së kombëtare dhe popullsisë. Përbëhet nga shtetet: Acre, Amapá, Amazonas, Pará, Rondônia, Roraima and Tocantins. Duke marrë parasysh të gjitha rajonet e vendit, dendësia demografike është më e ulta në Brazil, me vetëm 3,8 banorë për km2. Shumica e popullsisë është përqëndruar në zonat urbane.

Aeroporti Ndërkombëtar i Belemit dhe Aeroporti Ndërkombëtar i Manaus lidhin rajonin e Veriut me shumë qytete të tjera braziliane dhe gjithashtu operojnë edhe disa fluturime ndërkombëtare.

Rajoni Verior është selia e Universitetit Federal të Amazonas dhe Universitetin e Federale të Pará-s.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Belém është qyteti i dytë më i populluar i Rajonit të Veriut.
Qyteti Popullsia(2007)
Manaus 1,612,475
Belém 1,408,847
Ananindeua 484,600
Porto Velho 380,988
Macapá 368,397
Rio Branco 288,614
Santarém 274,074

Grupet Etnike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjyra e lëkurës/Rraca (2006)
Të bardhë 23.9%
Afro-Brazilianë 6.2%
Mulatë 69.2%
Aziatiko-Brazilianë 0.49%
Indigjenë 0.7%

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]