Roraima

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Roraima
Shtet
Stema_figura
Emblema
Bandeira de Roraima.svg
Flamuri
Shteti federal Flag of Brazil.svg Brazili
Rajoni Rajoni Verior
Kryeqyteti Boa Vista
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 224,300,506 km2
Popullsia 514,229 banorë
Dendësia 2.29 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 69300-000 deri 69399-000
PBB 9.744.000
PBB/frymë 19.608
IZHNJ 0.707 mesatar mesatar

Roraima është shtet i popullarizuar i Brazilit. Kufizohet me shtetet e Amazonas dhe Pará, si dhe me vendet Venezuela dhe Guajana. Popullsia e shtetit është 514,229 (2016) dhe kryeqyteti i saj është Boa Vista. Roraima është shteti më pak komuna, 15 komuna gjithsej.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas IBGE të vitit 2007, 405,000 njerëz kanë banuar në këtë shtet. Dendësia e popullsisë ishte 1.8 km².

Urbanizimi: 80.3% (2014); Rritja e popullsisë: 4.6% (1991–2000); Shtëpitë: 97,465 (2005).[1]

Qytetet më të mëdhaja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Boa Vista
 2. Rorainópolis
 3. Caracaraí
 4. Alto Alegre
 5. Mucajaí
 6. Cantá
 7. Bonfim
 8. Pacaraima
 9. Amajari
 10. Iracema

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sektori i shërbimit është komponenti më i madh i PBB-së në 87.5%, pastaj sektori industrial me 8.7%. Agrikultura përfaqëson 3.5% të PBB-së. Roraima eksporton 74% dru dhe 22.6% lëkurë (2002).

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Portugalishtja është gjuhë zyrtare, dhe kështu gjuha primare mësohet në shkollë. Por Anglishtja dhe Spanjishtja janë pjesë e planit mësimor në shkollën e lartë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Source: PNAD.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]