Rio Grande do Norte

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rio Grande do Norte
Shtet
Stema_figuraBandeira do Rio Grande do Norte.svg
Shteti federal Flag of Brazil.svg Brazili
Kryeqyteti Natal
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 52,796.791 km2
Popullsia 3,168,133 banorë
Dendësia 60 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-3
Kodi Postal 59000-000 deri 59990-000
PBB 20,557,000,000
PBB/frymë 6,754
IZHNJ 0.738 mesatar mesatar

Rio Grande do Norte (Shqip. "Lumi i Madh i Veriut", i referohet grykës së lumit Potennji) është një nga shtetet e Brazilit, i ndodhur në rajonin verilindor të vendit dhe zë pjesën më verilindore të kontinentit. Për shkak të pozicionit të tij gjeografik, Rio Grande do Norte ka rëndësi strategjike. Kryeqytetit dhe qyteti më i madhe është Natal. Këtu ka lindur folkloristi Luís da Câmara Cascudo dhe sipas NASA-s,[1] ky shtet ka ajrin më të pastër në Amerikë. Vija bredetare plot 410 km me plazhe plot rërë e diell, palmat e kokosit dhe lagunat e shumta janë shkaku i famës së plazheve. Atolli Rocas, i vetmi i këtij lloji në Oqeanin Atlantik, është pjesë e shtetit.

Aktiviteti kryesor ekonomik është turizmi, i ndjekur nga nxjerrjen e naftës (prodhuesi i dytë më i madhe në vend), bujqësia, kultivimi i frutave dhe nxjerrja e mineraleve, përfshirë prodhimin e konsiderueëshm të kripës së detit.[2]

Shteti është i famshëm për atraksionet e shumta popullore si Maior cajueiro do mundo (pema e shqemës më e madhe në botë),[3] dunat dhe gamilet e Genipabu-së[4], plazhet e famshme në Ponta Negra, Maracajaú dhe parajsa Pipa,[5], karnavalet më madhështore në Brazil jashtë sezonit[6], kështjella mesjetare Forte dos Reis Magos[7], kodrat dhe malet në Martins[8], Parku i Dunave, parku i dytë urban më i madh në vend[9], e të tjera atraksione. Shteti është më i afërti me arkipelagun Fernando de Noronha[10].

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Natal, a mais segura. O ar mais puro". Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 korrik 2011. Marrë më 30 qershor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Tribuna do Norte | Notícia inválida". Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 tetor 2011. Marrë më 30 qershor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "UOL - Página não encontrada". Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 korrik 2011. Marrë më 30 qershor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Genipabu". Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 maj 2011. Marrë më 30 qershor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 maj 2008. Marrë më 30 qershor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ GloboEsporte.com > Seleção Brasileira - NOTÍCIAS - Carnatal, arma potiguar para sediar a Copa
  7. ^ "Fortaleza dos Reis Magos". Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 korrik 2011. Marrë më 30 qershor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Martins". Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 korrik 2011. Marrë më 30 qershor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 korrik 2009. Marrë më 30 qershor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Fernando de Noronha - Transfer Aeroporto Porto de Galinhas, Locação de Veículos e Buggys, Passeios, Transfer em Van, Zafira, Dobló". Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 gusht 2018. Marrë më 30 qershor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zyrtare
Turizmi