Maior cajueiro do mundo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat:5°58′43.86″ Jug 35°07′24.31″ Perëndim 5.978852° Jug 35.12342° Perëndim

Maior cajueiro do mundo 2.jpg

Pema më e madhe e shqemës në botë , e njohur edhe si shqema Pirannji, ndodhet në veri të Plazhit Pirannji në qytetin e Parnamirim, 12 km në jug të kryeqytetit Natalshtetin brazilianRio Grande do Norte. Pema e mbulon një sipërfaqe prej përafërsisht 8500 m²,[1] me një perimetër prej rreth 500 m dhe prodhon rreth tetëdhjetë mijë arra inde në vit[2]. Pema e shqemës u mboll në 1888 nga një peshkatar i quajtur Luiz Inacio de Oliveira, peshkatar vdiq në moshën 93, nën hijen e pemës. Kjo pemë hyri në Librin e Rekordeve Guinness në vitin 1994[3]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Tribuna do Norte | Audiência é nova chance de consenso para o cajueiro
  2. ^ Informação dada no site Maiorcajueirodomundo.com.br
  3. ^ Worldguides: Natal tourist attractions