Cajueiro de Pirangi

Coordinates: 5°58′44″S 35°07′24″W / 5.978852°S 35.12342°W / -5.978852; -35.12342
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

5°58′44″S 35°07′24″W / 5.978852°S 35.12342°W / -5.978852; -35.12342

Pema më e madhe e shqemës në botë , e njohur edhe si shqema Pirannji, ndodhet në veri të Plazhit Pirannji në qytetin e Parnamirim, 12 km në jug të kryeqytetit Natalshtetin brazilianRio Grande do Norte. Pema e mbulon një sipërfaqe prej përafërsisht 8500 m²,[1] me një perimetër prej rreth 500 m dhe prodhon rreth tetëdhjetë mijë arra inde në vit[2]. Pema e shqemës u mboll në 1888 nga një peshkatar i quajtur Luiz Inacio de Oliveira, peshkatar vdiq në moshën 93, nën hijen e pemës. Kjo pemë hyri në Librin e Rekordeve Guinness në vitin 1994[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tribuna do Norte | Audiência é nova chance de consenso para o cajueiro
  2. ^ "Informação dada no site Maiorcajueirodomundo.com.br". Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2009. Marrë më 30 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Worldguides: Natal tourist attractions