Ponta Negra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 5°52′52″J 35°10′16″P / 5.88111°J 35.17111°P / -5.88111; -35.17111 Ponta Negra (Shqip "maja e Zezë") është një lagje dhe plazh i famshëm që gjendet në qytetin brazilian Natal, kryeqyteti i shtetit Rio Grande do Norte. Në ekstremin më jug të plazhit gjendet Morro do Careca, një dune e madhe dhe një pikë referimi e qytetit. Në skajin më verior të plazhit kalon Via Costeira (Rruga Bregdetare), rrugën e gjatë bregdetare që lidh Ponta Negran me disa plazhe të tjera të qytetit, të tilla si Areia Preta dhe Praia dos Artistas.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]