Bahia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bahia
Shtet
Stema_figura
Stema
Bandeira da Bahia.svg
Flamuri
Shteti federal Flag of Brazil.svg Brazili
Rajoni Rajoni Verilindor
Kryeqyteti Salvador
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 564 733,177 km2
Popullsia 15 344 447 banorë
Dendësia 27.17 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-03:00
PBB 223,930,000
PBB/frymë 14 803,95
IZHNJ 0.660 mesatar mesatar

Bahia është një nga 26 shtetet e Brazilit dhe ndodhet në pjesën verilindjore të vendit në bregdetin Antlatik. Është shteti i katërt më i madh sipas popullsisë dhe i pesti sipas sipërfaqes. Kryqyteti i shtetit është Salvadori.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bahia ka vijë më të madhe bregdetare të vendit, 1,103 kilometra të gjatë. Me 68% të territorit të saj që gjendet në zonën gjysmë të thatë. Rreshjet mesatare të shiut ndryshon prej 363 deri 2,000 mm në vit.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fund të qeverive ushtarake në Brazil më 1985, shteti i Bahiasë ishte i qeverisur nga PFL ose PMDB. Partia e Punëtorëve ka arritur ta qeverisë shtetin më 2007 dhe që nga atëherë ka fituar tre zgjedhje (2006, 2010 dhe 2014).

Siguria Publike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkalla e krimit në Bahia është më e lartë sesa në shtetet tjera në rajon dhe më e larta sesa në rajonin e jugut të vendit që konsiderohet rajoni më i sigurtë në Brazil.[1] The state of Bahia has four of the ten most violent cities in Brazil. Gun violence in the state more than doubled in the period from 2004 to 2014, ranking 1st of the 26 states of Brazil murders.[2] Shteti i Bahiasë ka katër prej dhjetë qyteteve që janë më të dhunshëm në Brazil. Bahia është rradhitur i pari prej 26 shteteve të Brazilit për vrasje.[3] Në vitin 2014, shteti i Bahiasë ka pasur numër të madh të vrasjeve në vend.[4]

Flamuri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Bahiasë u adoptua zyrtarisht më 11 qershor 1960. Flamuri u ndikua nga flamuri i SHBA-ve.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Os estados mais e menos perigosos do Brasil | EXAME.com - Negócios, economia, tecnologia e carreira". Exame.abril.com.br. Marrë më 3 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Quatro dos 10 municípios mais violentos do país estăo na Bahia". Tribunadabahia.com.br. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 nëntor 2016. Marrë më 3 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Quatro dos 10 municípios mais violentos do país estăo na Bahia". Tribunadabahia.com.br. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 nëntor 2016. Marrë më 3 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Bahia lidera número de assassinatos no Brasil, indica pesquisa divulgada pelo Ministério da Justiça - R7 Brasil". Notícias. 15 tetor 2015. Marrë më 3 prill 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)