Flamuri i Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flamuri i SHBA-ve

Flamuri i Shteteve të Bashkuara i ka 50 yje dhe 13 vija (7 të kuqe dhe 6 të bardha).

Historia[redakto | përpunoni burim]

50 yjet janë për 50 shtetet që perbëjne ShBA-në dhe 13 vijat janë për 13 kolonitë e para.Ajo që qëndisi flamurin e SHBA-ve ishte Betsi Ros e cila vendosi yje pesëcepëshe në flamur.Në fillim ishin 13 yje.