Bryma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Brymë mbi dru dhe bimë

Bryma është lloj i reshje së ulët me strukturë prej kristaleve të akullit shumë të imëta, e ngjashme me borën, që formohet si shtresë shumë e hollë në sipërfaqen e tokës, mbi fletët e bimëve, mbi sendet e ftohta etj. Krijohet në pjesën e ftohët të vitit gjatë netëve të kthjellëta dhe të qeta, kur temperature e tokës zbret nën 0º C. me puqjen e avullit të ujit me tokën dhe sendet mbi të, avulli i ujit nga atmosfera kalon drejtpërdrejt në kristale të akullit (sublimohet), të cilat bien si reshje.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]