Paramaribo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Paramaribo
Qytet
noform
Nga e majta në të djathtë dhe nga lart poshtë: Fort Zeelandia; Palmentuin; Xhamia Keizerstraat dhe Sinagoga Neveh Shalom; Arya Dewaker dhe qendra historike e qytetit me Katedralen e Shën Pjetrit dhe Palit në mes.
Vendndodhja
Paramaribo is located in Surinami
Paramaribo
Paramaribo

Koordinatat: 5°51′8″V 55°12′14″P / 5.85222°V 55.20389°P / 5.85222; -55.20389

Administrimi
Shteti Flamuri Surinami
Distrikti Distrikti Paramaribo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 182 km2
Lartësia 3 m (m.n.d.)
Popullsia 240,924 banorë (2012)
Dendësia 1,300 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 20 tetor 1548
Zona Kohore UTC-3 (ART)
Koordinatat 5° 51′ 8″ Veri

55° 12′ 14″ Perëndim

Paramaribo është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Surinamit, i vendosur në brigjet e lumit SurinameDistriktin Paramaribo. Paramaribo ka një popullsi prej afërsisht 241,000 banorë (regjistrimi i vitit 2012), pothuajse gjysma e popullsisë së Surinamit. Qyteti historik i brendshëm i Paramaribo ka qenë një vend i Trashëgimisë BotëroreUNESCO që nga viti 2002..[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Historic Inner City Paramaribo". Unesco.org (në anglisht). Marrë më 29 maj 2020.