Paramaribo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Paramaribo
Qytet
Nga e majta në të djathtë dhe nga lart poshtë: Fort Zeelandia; Palmentuin; Xhamia Keizerstraat dhe Sinagoga Neveh Shalom; Arya Dewaker dhe qendra historike e qytetit me Katedralen e Shën Pjetrit dhe Palit në mes.
Population
 • Total240.924

Paramaribo është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Surinamit, i vendosur në brigjet e lumit SurinameDistriktin Paramaribo. Paramaribo ka një popullsi prej afërsisht 241,000 banorë (regjistrimi i vitit 2012), pothuajse gjysma e popullsisë së Surinamit. Qyteti historik i brendshëm i Paramaribo ka qenë një vend i Trashëgimisë BotëroreUNESCO që nga viti 2002..[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Historic Inner City Paramaribo". Unesco.org (në anglisht). Marrë më 29 maj 2020.