Andrea Belotti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Andrea Belotti
Gallo Belotti.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëAndrea Belotti
Data e lindjes (1993-12-20) 20 Dhjetor 1993 (27 vjeç)
Vendi i lindjesCalcinate, Itali
Gjatësia1,81 m (5 ft 11+12 in)[1]
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualTorino
Numri9
Karriera në rini
2003–2006Grumellese
2006–2012AlbinoLeffe
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2012–2013AlbinoLeffe37(14)
2013–2015Palermo62(16)
2015–Torino126(55)
Ekipi kombëtar
2011–2012Italia U196(2)
2012–2013Italia U209(4)
2013–2015Italia U2118(9)
2016–Italia20(5)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 18 shkurt 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 10 shtator 2018

Andrea Belotti (lindur më 20 Dhjetor 1993) është një futbollist italian i cili luan si sulmuesSerie A per klubin Torino dhe per Kombëtaren italiane.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pseudonimi i Belottit është Il Gallo (Gjeli).[2][3] Ky pseudonim erdhi nga mbiemri i shokut të tij të ngushtë të fëmijërisë, i cili me shaka i sygjeroi Belottit të festonte golat e tij duke imituar lafshën e gjelit me dorën e ngritur lart në ball.[4]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Palermo

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Andrea Belotti" (në italisht). Torino F.C. Marrë më 13 nëntor 2016.
  2. ^ "E il gallo cantò due volte. Palermo-Novara 2-1" [Gjeli këndon dy herë. Palermo-Novara 2-1] (në italisht). Palermocalcio.it. Marrë më 25 shkurt 2019.
  3. ^ "Tutti ai piedi del 'Gallo'. Il futuro è già qui" [Të gjithë në këmbën e gjelit. E ardhmja tashmë këtu] (në italisht). Livesicilia.it. Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 shkurt 2014. Marrë më 25 shkurt 2019.
  4. ^ "Gallo, parla l'ispiratore dell'esultanza di Belotti: "Andrea un vero amico, la sua forza è pazzescamente l'umiltà. Palermo lo incanta, può fare 15 gol"" [Gallo, flet frymëzuesi i festimit të Belottit: Andrea një shok i vertët, forca e tij është përulësi e çmendur. Palermo e gëzuar, mund të bëjë 15 gola"] (në italisht). Palermo24.net. Marrë më 25 shkurt 2019.