Jump to content

Walter Mazzarri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Walter Mazzarri

Mazzarri në 2014
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1961-10-01) 1 tetor 1961 (62 vjeç)
VendlindjaSan Vincenzo, Itali
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMidfielder
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Torino (Trajner)
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1981–1982Pescara26(4)
1982Cagliari4(0)
1982–1983Reggiana12(1)
1983Fiorentina0(0)
1983–1988Empoli91(4)
1988–1989Licata8(0)
1989–1990Modena21(0)
1990–1991Nola30(3)
1991–1992Viareggio11(0)
1992–1994Acireale32(1)
1994–1995Torres9(0)
Gjithsej244(13)
Skuadra të menaxhuara
2001–2002Acireale
2002–2003Pistoiese
2003–2004Livorno
2004–2007Reggina
2007–2009Sampdoria
2009–2013Napoli
2013–2014Internazionale
2016–2017Watford
2018–Torino
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Walter Mazzarri (lindur më 1 tetor 1961) është një trajner italian dhe ish-lojtar që ka luajtur si mesfushor. Mazzarri është trajneri aktual i klubit italian NapoliSerie A.

Karriera si lojtar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mazzari ka luajtur gjatë gjithë karrierës së tij si mesfushor, dhe është produkti i akademisë së Fiorentinës. Mazzarri bëri debutimin e tij si profesionist në vitin 1981 për PescarënSerie B. Ai luajti vetëm një sezon te Pescara duke regjistruar luajti 26 ndeshje dhe 4 gola, dhe më pas shkoi në Serie A tek Cagliari ku luajti vetëm 4 ndeshje dhe u trasnferua Reggiana. Vitet më të gjata në një skuadër, Mazzarri i ka kaluar te skuadra e Empolit, ku qëndroi nga viti 1983 deri në vitin 1988, luatji 91 ndeshje dhe shënoi 4 gola. Më pas Mazzarri luajti vitet e fundit i luajti në Serie B, me skuadra si: Licata, Nola dhe Viareggio. Mazzarri luajti sezonin e fundit në vitet 1994–95, ku luajti me skuadrën e Torres.

Mazzarri gjithsej luajti 244 ndeshje dhe shënoi 13 gola.

Karriera si trajner

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e herëshme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mazzarri staroi karrerën e tij si trajner si ndihmësi i Renzo Ulivieri te skuadra e Napolit në vitin 1998. Mazzarri u bë trajner për herë të parë në sezonin 2001–02 në skuadrën e siçiliane të Serie C2 Acireale, ku kishte luajtur gjatë viteve 1992–94. Më pas, Mazzarri u bë trajner i Pistoiese, që në atë kohë luante në Serie C1 në sezonin 2002–03. Një vit më vonë, Mazzarri u transferua tek Livorno që luante në Serie B. Mazzarri sëbashku me Cristiano Lucarellin e rikthyen Livornon në Serie A. Mazzarri ka qënë trajner për 3 sezone tek skuadra e Regginas të cilën e shpëtoi nga rënia në Serie B për 3 sezone. Në sezonin e fundit, Mazzari e shpëtoi Regginan vetëm në javën e fundit, edhe pse skuadra e tij kishte -11 pikë zbritje në fillim të ligës.

Me 6 tetor 2009, Walter Mazzarri mori drejtimin e skuadres napoletane, pasi Roberto Donadoni u shkarkua për shkak të rezultateve të dobta. Mazzarri impresionoi me ndyshimet e bëra në sezonin e parë me Napoliin që e mbylli sezonin në vendin e gjashtë, dhe i'u ofrua një kontratë e re 3 vjeçare në fund të sezonit.

Mazzarri u punësua si tranjer i Interit më 24 maj 2013, pasi Andrea Stramaccioni u shkarkua për shkak të rezultateve të këqija që kishte arritur.[1]

Më 4 janar 2018, Mazzarri u zyrtarizua si trajneri i ri i Torinos.[2]

Statistikat si trajner

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Redaktuar më 23 shkurt 2019[3]
Ekipi Kom Nga Te Rekordi
N F B H % F
Acireale Flamuri 1 korrik 2001 30 qershor 2002 &0000000000000031.00000031 &0000000000000010.00000010 &0000000000000010.00000010 &0000000000000011.00000011 &0000000000000032.26000032,26
Pistoiese Flamuri 1 korrik 2002 30 qershor 2003 &0000000000000039.00000039 &0000000000000012.00000012 &0000000000000011.00000011 &0000000000000016.00000016 &0000000000000030.77000030,77
Livorno Flamuri 1 korrik 2003 30 qershor 2004 &0000000000000047.00000047 &0000000000000020.00000020 &0000000000000020.00000020 &0000000000000007.0000007 &0000000000000042.55000042,55
Reggina Flamuri 1 korrik 2004 28 maj 2007 &0000000000000123.000000123 &0000000000000037.00000037 &0000000000000039.00000039 &0000000000000047.00000047 &0000000000000030.08000030,08
Sampdoria Flamuri 1 korrik 2007 30 qershor 2009 &0000000000000099.00000099 &0000000000000038.00000038 &0000000000000029.00000029 &0000000000000032.00000032 &0000000000000038.38000038,38
Napoli Flamuri 6 tetor 2009 20 maj 2013 &0000000000000182.000000182 &0000000000000089.00000089 &0000000000000049.00000049 &0000000000000044.00000044 &0000000000000048.90000048,90
Internazionale Flamuri 24 maj 2013 14 nëntor 2014 &0000000000000058.00000058 &0000000000000025.00000025 &0000000000000021.00000021 &0000000000000012.00000012 &0000000000000043.10000043,10
Watford Flamuri 1 korrik 2016 21 maj 2017 &0000000000000041.00000041 &0000000000000012.00000012 &0000000000000007.0000007 &0000000000000022.00000022 &0000000000000029.27000029,27
Torino Flamuri 4 janar 2018 vazhdon &0000000000000047.00000047 &0000000000000019.00000019 &0000000000000016.00000016 &0000000000000012.00000012 &0000000000000040.43000040,43
Gjithsej &0000000000000665.000000665 &0000000000000262.000000262 &0000000000000202.000000202 &0000000000000201.000000201 &0000000000000039.40000039,40
Sampdoria
Napoli
  1. ^ "FC Internazionale Milano club statement" [Deklaratë e klubit FC Internazionale Milano]. inter.it (në anglisht). 24 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2013. Marrë më 25 maj 2013.
  2. ^ "Zyrtare: Walter Mazzarri emërohet trajner i ri i Torinos". Gazeta Express. 4 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2018. Marrë më 24 shkurt 2019.
  3. ^ "Walter Mazzarri Manager Statistics" [Statistikat si trajner të Walter Mazzarrit] (në anglisht). Manager Stats. Marrë më 24 shkurt 2019.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]