Armando Izzo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Armando Izzo
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1992-03-02) 2 mars 1992 (32 vjeç)
VendlindjaNapoli, Italia
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniQëndër–mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Genoa
Numri5
Karriera me të rinjtë
Napoli
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–2012Napoli0(0)
2011–2012Triestina (huazim)13(1)
2012–2014Avellino57(2)
2014–Genoa70(1)
Karriera ndërkombëtare
2016-Italia0(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 9 Janar 2017

Armando Izzo (lindur më 2 mars 1992) është një futbollist profesionist italian i cili luan me klubin italian GenoaSerie A si qëndër mbrojtës.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Napoli, Izzo filloi karrierën e tij në rini me klubin e tij të qytetit Napoli, dhe më pas u huazua te U.S. Triestina Calcio.[1]

Më 31 janar 2012, Izzo u bashkua me skuadrën e Lega Pro, Avellino në një marrëveshje bashkpronësie,[2] pasi klubi i tij i mëparshëm falimentoi.

Më 24 gusht 2013, Izzo bëri debutimin e tij në Serie B, duke luajtur si titullar në suksesin 2–1 në shtëpi kundër Novarës; Goli i tij i parë erdhi më 7 mars të vitit tjetër, në fitoren 1–0 kundër Empolit.

Më 14 korrik 2014, Izzo firmosi me klubin e ligës më të lartë në Itali Genoa pasi luajti dy vite e gjysëm me Avellinon.[3] Më 5 Tetor 2014, ai bëri debutimin e tij në Serie A, duke zëvëndësuar Maxime Lestienne në fitoren 2–1 jashtë fushe kundër Parmës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Triestina, in arrivo Izzo e De Vena dal Napoli" [Triestina, vijnë Izzo dhe De Vena nga Napoli] (në italisht). Tutto Mercato Web. 14 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 10 mars 2014.
  2. ^ "Calciomercato: Armando Izzo è dell'Avellino" [Merkato: Armanzo Izzo është nga Avellino] (në italisht). Solo Avellino. 31 janar 2012. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2014. Marrë më 10 mars 2014.
  3. ^ "Izzo Alla Corte di Gasperini" [Izzo në radarin e Gasperinit] (në italisht). Genoa C.F.C. 14 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2014. Marrë më 14 korrik 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]