Jump to content

Nicolás Burdisso

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nicolás Burdisso
Manager genoa 2018
Burdisso me Argentinën në vitin 2011
Të dhënat vetjake
Emri i plotëNicolás Andrés Burdisso
Datëlindja (1981-04-12) 12 prill 1981 (43 vjeç)
VendlindjaAltos de Chipión, Córdoba, Argjentinë
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera me të rinjtë
1997–1999Boca Juniors
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1999–2004Boca Juniors78(3)
2004–2009Internazionale120(4)
2009–2014Roma115(6)
2014–2017Genoa93(1)
2017–2018Torino24(0)
Gjithsej419(17)
Karriera ndërkombëtare
2003–2011Argjentina49(2)
Skuadra të menaxhuara
2018–Boca Juniors (drejtor sportiv)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 14 shkurt 2018

Nicolás Andrés Burdisso (lindur më 12 prill 1981) është një trajner futbolli argjentinas dhe ish futbollist profesionist i cili luante si qëndër-mbrojtës.[1] Ai aktualisht është drejtori sportiv i Boca Juniors.[2]

Burdisso filloi karrierën e tij me Boca Juniors në vitin 1999. Me klubin argjentinas, ai fitoi dy kampionate argjentinase, tre Copa Libertadores dhe dy Kupa Ndërkontinentale. Në vitin 2004, ai u transferua në Itali te Inter, me të cilën fitoi katër tituj të Serie A, një Coppa Italia dhe një Supercoppa Italiana. Pas pesë sezonesh, Burdisso u largua nga klubi, por qëndroi në Itali ku firmosi me klubin kryeqytetas Roma. Në vitet e fundit të karrierës, ai përfaqësoi Genoan dhe Torinon.

Burdisso ka qënë lojtar i Argjentinës për tetë vite, duke zhvilluar 49 paraqitje. Ai ka luajtur në edicionet 2006 dhe 2010FIFA Kupës së Botës. Përveç kësaj, ai ka luajtur edhe në dy turnamente të Copa América si dhe në Lojërat olimpike 2004, ku Argjentina fitoi medaljen e artë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Burdisso al Toro" [Burdisso te Toro] (në italisht). Torino F.C. 31 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2017. Marrë më 27 gusht 2017.
  2. ^ "Bienvenido Nico" [Mirëseerdhe Nico] (në spanjisht). Club Atlético Boca Juniors. 17 dhjetor 2018. Marrë më 19 dhjetor 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]