Ezequiel Lavezzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ezequiel Lavezzi
Ezequiel Lavezzi.jpg
Lavezzi duke luajtur për Argjentinën në vitin 2011.
Të dhënat personale
Emri i plotëEzequiel Iván Lavezzi
Data e lindjes (1985-05-03) 3 Maj 1985 (36 vjeç)
Vendi i lindjesVilla Gobernador Gálvez, Argentina
Gjatësia1.73 m (5 ft 8 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualParis Saint-Germain
Numri22
Karriera në rini
1995–2003Rosario Central
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2003–2004Estudiantes (BA)39(17)
2004–2005Genoa0(0)
2004–2005San Lorenzo (huazim)18(8)
2005–2007San Lorenzo66(17)
2007–2012Napoli156(38)
2012–Paris Saint-Germain60(12)
Ekipi kombëtar
2005Argjentina U207(5)
2008Argjentina U2310(6)
2007–Argjentina24(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 26 maj 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 22 qershor 2013

Ezequiel Ivan Lavezzi (i lindur më 3 maj 1985) me nofkën "El Pocho" është futbollist argjentinas i cili momentalisht luan për skuadrën franceze Paris Saint-Germain F.C. dhe kombëtaren argjentinase.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Napoli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Napoli pati një rikthimit të shpejtë në Serie A, pasi ata e përfunduan sezonin në vendin e dytë në Serie B. Klubi dëshironte blerje të mëdha pas ngjitjes në ligën më të lartë të futbollit italian, kështu që ata firmosën me argjentinasin Lavezzi më 5 korrik 2007, me këtë të fundit që firmosi një kontratë 5 vjeçare [1]. Transferimi u krye për 6 milion dhe Lavezzi u prezantua në prani të tifozëve me fanellën me numrin shtatë.

Ai bëri debutimin e tij me Napolin më 15 gusht 2007 kundër CesenësKupën e Italisë [2]. Vetëm 3 ditë më vonë, Lavezzi dhuroi një impakt të madhë duke shënuar një hat-trick në fitoren 3–1 kundër PisësStadio San Paolo po në Kupën e Italisë; ky ishte një rekord i vendosur nga Lavezzi pasi u bë lojtari i parë i Napolit që shënon hat-trick pas 14 vitesh [3]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ezequiel Lavezzi al Napoli". sscnapoli.it. 7 korrik 2007. Marrë më 19 gusht 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Napoli-Cesena 4-0: in gol Calaiò, Hamsik, De Zerbi e Domizzi". sscnapoli.it. 15 gusht 2007. Marrë më 19 gusht 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Napoli-Pisa 3-1, azzurri qualificati". sscnapoli.it. 18 gusht 2007. Marrë më 19 gusht 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)