M'Baye Niang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mbaye Niang

Niang duke luajtur për SenegalinKupën e Botës 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMbaye Hamady Niang[1]
Datëlindja (1994-12-19) 19 dhjetor 1994 (29 vjeç)
VendlindjaMeulan-en-Yvelines, Francë
Gjatësia1.88 m (6 ft 2 in)[2]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Rennes (në huazim nga Torino)
Numri11
Karriera me të rinjtë
2001–2003Basse-Seine Les Mureaux
2003–2007Poissy
2007–2011Caen
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2010–2012Caen II22(5)
2011–2012Caen30(5)
2012–2018Milan67(8)
2014Montpellier (huazim)19(4)
2015Genoa (huazim)14(5)
2017Watford (huazim)16(2)
2017–2018Torino (huazim)26(4)
2018–Torino0(0)
2018–Rennes (huazim)18(4)
Karriera ndërkombëtare
2009–2010Franca U166(3)
2010–2011Franca U168(0)
2011–2012Franca U163(1)
2017–Senegali11(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 10:16, 14 janar 2019 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 13 tetor 2018

Mbaye Hamady Niang (Frëngjisht: [ˈm.be ˈniˈɑŋ]; lindur më 14 dhjetor 1994) është një futbollist profesionist senegalezo-francez i cili luan si sulmues për klubin francez Rennes në huazim nga Torino dhe kombëtaren senegaleze.

Ai bëri debutimin e tij si profesionist në moshën 16 vjeç në kampionat me Caen. Stili i tij i lojës është krahasuar me atë të sulmuesit italian Mario Balotelli.[3][4]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(Deri më 4 shtator 2012)

Skuadra Sezoni Liga Kupë Evropë Gjithsej
Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola
Caen 2010–11 7 3 0 0 7 3
2011–12 23 2 0 0 23 2
Gjithsej 30 5 0 0 30 5
Milan 2012–13 1 0 0 0 0 0 1 0
Gjithsej 1 0 0 0 0 0 1 0
Gjithsej karriera 31 5 0 0 0 0 31 5

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2018 FIFA World Cup Russia – List of Players" [2018 FIFA Kupa e Botës Rusi – Lista e lojtarëve] (PDF). FIFA.com (në anglisht). Fédération Internationale de Football Association. 4 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 qershor 2018. Marrë më 4 qershor 2018.
  2. ^ "M'Baye Niang" (në frëngjisht). Stade Rennais F.C. Marrë më 27 shkurt 2019.
  3. ^ "Caen pin hopes on 16-year-old 6ft striker compared to Sammy Davis Junior" [Cean i ka shpresat te 16 vjeçari i krahasuar me Sammy Davis Junior]. FourFourTwo (në frëngjisht). 13 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2013. Marrë më 10 tetor 2011.
  4. ^ "Caen v. Toulouse Match Report" [Raporti i ndeshjes Caen v. Toulouse]. Ligue de Football Professionnel. 24 prill 2011. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2012. Marrë më 24 prill 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)