Jump to content

A.C. Monza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
A.C. Monza
Emri i plotëAssociazione Calcio Monza S.p.A.
Pseudonimi(et)Biancorossi
Brianzoli
Themeluar1912
StadiumiStadio Brianteo,
Monza, Lombardia, Itali
Kapaciteti18,568
PresidentItalia Paolo Berlusconi
TrajneriItalia Giovanni Stroppa
LigaSerie A
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Sezoni aktual

Associazione Calcio Monza ose thjesht AC Monza është një klub futbollistik me seli në Monza, Itali. Momentalisht klubi luan në Serie A.

1912–1927: Themelimi dhe turnamentet e para

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monza Foot-Ball Club u themelua më 1 shtator 1912 në restorantin Cappello Vecchio pas bashkimit të klubeve Pro Monza dhe Pro Italia, që gjithashtu ndodheshin në Monza.[1]

  1. ^ "Sport: Foot-Ball" (në italisht). Il Cittadino di Monza e della Brianza. 26 shtator 1912. fq. 3. Marrë më 14 janar 2022. Si è costituita a Monza, dal primo settembre, una nuova società per l'incremento del gioco del calcio, sotto il nome di Monza F.B.C. La nuova società ha fissato la sua sede presso il Caffè-passticceria Roma, sulla piazza omonima.