Mirko Vučinić

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mirko Vučinić
Мирко Вучинић
Mirko Vucinic 2012 MNE.jpg
Vučinić duke luajtur Montenegro në 2012
Të dhënat personale
Emri i plotë Mirko Vučinić
Data e lindjes (1983-10-01) 1 Tetor 1983 (34 vjeç)
Vendi i lindjes Nikšić, RSF Jugosllavi
Gjatësia 1.86 m (6 ft 1 in)
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Juventus
Numri 9
Kariera në rini
1998–1999 Sutjeska Nikšić
2000–2002 Lecce
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1999–2000 Sutjeska Nikšić 10 (4)
2000–2006 Lecce 111 (34)
2006–2011 Roma 147 (46)
2011– Juventus 72 (21)
Ekipi kombëtar
2005–2006 Serbia dhe Mali i Zi 5 (2)
2007– Mali i Zi 39 (15)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Mirko Vučinić (Malazisht: Mиpкo Bучинић; lindur më 1 tetor 1983) është një futbollist malazez i cili luan me klubin italian JuventusSerie A dhe me kombëtaren malazeze.