Derbi I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Derbi I ose Derbi i madh quhen ndeshjet e ndërsjellta mes ekipeve të KF Tirana dhe FK Partizani, rivalëve më të mëdhenj të kryeqytetit shqiptar në Shqipëri. Përplasjet mes këtyre dy klubeve kanë vazhduar për shumë vjet dhe thuajse gjithmonë kanë mbushur faqet e para të gazetave lokale prej ngjarjeve që prodhojnë, adrenalinës së lartë mes tifozerive në shkallët e stadiumit ose lojtarëve në fushë si dhe rezultatet intriguese. Që në vitin 2008, gjithsesi, rënia e Partizanit në kategoritë e ulëta fatkeqësisht e zbehu derbin deri në hapjen e një kapitulli të ri në sezonin 2013-14.[1]

Partizani janë superiorë në ndeshjet direkte, tek kanë 60 fitore kundrejt 41 të Tiranës. Gjithsesi ekipi bardhë e blu i Tiranës është superior në 27 sezonet e fundit në Superligë. Bardheblutë janë gjithashtu superiorë edhe në përplasjet historike për llogari të Kupës.

Totali fitore-humbje[redakto | redakto tekstin burimor]

Superliga[redakto | redakto tekstin burimor]

Kompeticioni Luajtur KF Tirana Barazime FK Partizani KF Tirana
Gola
FK Partizani
Gola
Diferenca
Superliga 148 41 47 60 164 212 -48

Kupa[redakto | redakto tekstin burimor]

Kompeticioni Luajtur Tirana Barazime Partizani Tirana
Gola
Partizani
Gola
Tirana kualifikime Partizani kualifikime
Kupa 28 13 7 8 28 25 9 7

Sezonet më të fundit të Tirana vs Partizani[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni Ndeshja 1 Ndeshja 2 Ndeshja 3 Ndeshja 4 Ndeshjet
90-91 2-3 0-1 2-1 - 3
91-92 2-1 3-1 - - 2
92-93 1-2 0-1 - - 2
93-94 0-1 2-1 - - 2
94-95 1-0 1-2 - - 2
95-96 1-2 2-0 - - 2
96-97 1-1 1-0 - - 2
97-98 1-0 0-0 - - 2
98-99 2-2 2-1 - - 2
99-00 0-0 3-0 - - 2
00-01 - - - - -
01-02 0-0 2-0 - - 2
02-03 0-2 3-1 - - 2
03-04 1-3 1-0 1-0 0-0 4
04-05 5-2 3-3 1-0 4-0 4
05-06 1-0 0-1 1-0 2-2 4
06-07 2-0 3-2 1-0 - 3
07-08 0-0 1-4 1-2 - 3
08-09 2-1 2-2 2-2 - 3
09-10 - - - - -
10-11 - - - - -
11-12 - - - - -
12-13 - - - - -
13-14 0-1 1-0 1-1 - 3
14-15 0-0 0-2 1-2 2-2 4
15-16 0-1 0-0 0-2 2-2 4
16-17 0-0 0-0 1-2 1-2 4
Totali: Golat 75-64 24 fitore 18 barazime 19 humbje 61 ndeshje

Shiko gjithashtu[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]