Gjergji Muzaka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjergji Muzaka
Të dhënat personale
Emri i plotëGjergji Muzaka
Data e lindjes (1984-09-26) 26 Shtator 1984 (36 vjeç)
Vendi i lindjesTiranë, Shqipëri
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualKS Skenderbeu
Numri17
Karriera në rini
1999-2000KF Parizani Tirana
2000-2001Paris Saint-Germain
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2001-2004Partizani Tirana59(15)
2004-2005Iraklis Thessaloniki3(0)
2005-2008Partizani Tirana106(23)
2008-2010KF Tirana59(12)
2010-2011KS Dinamo Tirana15(1)
2011-2012KS Skënderbeu40(16)
2012-2013KS Flamurtari24(12)
2013-KS Skënderbeu1(1)
Ekipi kombëtar
2002-2003Albania U–193(1)
2003-2007Albania U–219(2)
2008-Shqipëria21(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 2 mars 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 2 mars 2014

Gjergj Muzaka lindi më 26 shtator të vitit 1984Tiranë, Shqipëri. Ai është mesfushor i djathtë i KF Partizani, skuadër ku luan që nga sezoni 2001-2002.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzaka e ka filluar karrierën e tij te të rinjtë e Partizanit dhe më pas kaloi te të rinjtë e PSG në Francë. Ai u kthye te skuadra e parë e Partizanit ne 2001-2002. Në gjysmën e parë te sezonit 2005-2006 ai luajti për Iraklis FC në Greqi. Ne sezonin 2008-2009 ai luajti per here te pare me sukuadrën e Tiranës me të cilën u shpall njëkohësisht edhe kampion.