Jump to content

Shkodran Metaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Shkodran Metaj (i lindur më 5 shkurt 1988 në Studenicë, Pejë) është një futbollist kosovar, i cili aktualisht luan për Flamurtarin në Superligën Shqiptare.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Metaj filloi të luante futboll me klubin amator VV Froombosch, përpara se të perzgjidhej nga klubi holandez FC Groningen, ku më pas hyri në sistemin e tyre të të rinjve.

Metaj gjithashtu përfaqësonte herë pas here Holandën në disa nivele të të rinjëve, duke përfshirë Holandën U16, Holandën U17 dhe Holandën U21. Vetëm para fillimit të sezonit të Eredivisie 2007-08, atij iu kërkua të bashkohej me skuadrën e të rriturve të FC Groningen. Më 2 shtator 2007, Metaj bëri debutimin e tij profesional në një ndeshje kundër AFC Ajax dhe më vonë nënshkroi një kontratë për shkak të skadimit në vitin 2012.

Flamurtari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 29 korrik 2014 Metaj nënshkroi një kontratë dyvjeçare me anën e Superligës shqiptare Flamurtari Vlorë si agjent i lirë.[1]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Flamurtari, akord për dy vite me kosovarin Metaj". Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2014. Marrë më 4 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)