Jump to content

Gilman Lika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gilman Lika
Të dhënat vetjake
Emri i plotëGilman Lika
Datëlindja (1987-01-13) 13 janar 1987 (37 vjeç)
VendlindjaShkodër, Shqipëri
Gjatësia1.79 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
KF Tirana
Numri17
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2004–2008KS Vllaznia Shkodër77(14)
2008–2009Hacettepe SK18(2)
2009-2010Boluspor25(6)
2010Diyarbakırspor5(0)
2010-KF Tirana38(7)
Karriera ndërkombëtare
2005Shqipëri U-193(1)
2005-2008Shqipëri U-219(1)
2008-Shqipëri15(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 2012
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 8 shtator 2011

Gilman Lika (lindur më 31 janar 1987 në Shkodër) është nje futbollist shqiptar qe aktualisht luan me skuandren KF Tirana ne Superligen shqiptare, pjesetar i skuadres kombëtare te Shqipërise. Roli i tij është mesfushor i majte, por mund te luaje edhe ne qender.

Karriera ne klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gilman Lika e filloi karrieren si futbollist ne skuadren KS Vllaznia Shkoder. Debutimin ne Superligen shqiptare e kreu ne fitoren 1-3 me 18 shtator 2005 ndaj skuadres KS Lushnja, ndeshje ne te cilen hyri si zevendesues ne minuten e 89-te. Gjate atij sezoni Lika luajti 28 ndeshje dhe realizoi golin e pare ne nje ndeshje ndaj skuadres KS Dinamo Tirana me 29 prill 2006. Lika hyri si zevendesues ne minuten e 46-te, ndersa golin e realizoi ne minuten e 86-te. Gjate viteve te KS Vllaznia Shkodër ai luajti gjithesej 77 ndeshje dhe shenoi 14 gola ne Superligen shqiptare.

Transferimi ne Turqi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lika u transferua ne Turqi se bashku me dy nga shoket e tij te skuadra KS Vllaznia Shkoder, Admir Teli-n dhe Xhevahir Sukaj-n tek skuadra turke Hacettepe Spor Kulübü me 4 gusht 2008. Pas nje viti ai u transferua tek Boluspor-i, skuader ne te cilen u aktivizua ne 18 ndeshje dhe ku shenoi gjithesej 6 gola. Sezonin pas transferimit te Boluspor u be pjese e skuadres Diyarbakırspor.

Rikthimi ne Shqipëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lika u kthye ne Shqipëri pas dy vitesh e gjysem ne Turqi duke firmosur nje kontrate dy-vjecare me KF Tiranen. Debutimi i tij erdhi me 31 janar 2011 ne derbin me Dinamo Tiranen, ndeshje ne te cilen Lika dha kontributin e tij ne fitoren 2-1.

Karriera ne Kombetare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lika debutoi me skuadren kombetare shqiptare U-21 me 11 tetor 2005 ne nje ndeshje ndaj skuadres U-21 te Turqise, ndeshje te cilen e nisi si titullar. Ndeshja perfundoi ne barazim pa gola dhe Lika u zevendesua ne minuten e 55-te.

Ndeshjen debutuese me Kombetaren Shqiptare te Futbollit e realizoi me 19 Nentor 2008 ne nje ndeshje miqesore me Azerbaijan-in. Ai hyri ne minuten e 73-te si zevendesues i Klodian Duro-s. Ndeshjen nderkombetare per komptecion e realizoi ndaj Maltes, ndeshje e cila perfundoi ne barazim pa gola.

Stampa:Skuadra KF Flamurtari