Jump to content

Kushtrim Lushtaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kushtrim Lushtaku
Të dhënat vetjake
Emri i plotëKushtrim Lushtaku
Datëlindja8 tetor 1989
VendlindjaSkënderaj, Kosovë
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor sulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Kukësi
NumriTBA
Karriera me të rinjtë
1994–1998TG Offenau
1998–1999FSV Bad Friedrichshall
1999–2006VfR Heilbronn
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2008TSG Backnang10(0)
2008–2009KF Drenica25(10)
2009–20111860 München II26(1)
2011–2013Örebro SK33(3)
2013–2014Fortuna Köln4(0)
2014–2015Kukësi29(5)
2015–2016KS Flamurtari21(2)
2016–Kukësi0(0)
Karriera ndërkombëtare
2008–2010Kosova U205(2)
2010–Kosova2(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Kushtrim Lushtaku (lindi më 8 tetor 1989) është futbollist kosovarë i cili luan në superligën shqiptare për skuadrën FK Kukësi. Ai poashtu luan në kombëtaren kosovare.

Kushtrimi lindi në Skënderaj, por u rrit në Heilbronn, Gjermani. Karriera e tij filloi në TG Offenau. Pas katër viteve, ai u bashkua me skuadrën FSV Bad Friedrichshall në vitin 1998.[1] Ai luajti në këtë skuadër vetëm një vit. Në korrik të vitit 1999, ai nënshkroi për skuadrën VfR Heilbronn.[2] Ai luajti në këtë skuadër për pesë vite.

Pas dy vite të sukseshme me TSG Backnang, Kushtrimi nënshkroi për herë të parë kontratë profesionale për skuadrën KF Drenica. Në sezonin e tij të parë profesionale, ai luajti 25 lojëra, shënoi nëntë gola dhe bëri pesëmbëdhjetë asistime.[3] Më 30 korrik 2009, ai nënshkroi kontratë në skuadrën 1860 München II.[4]

Më 1 mars 2011, ai nënshkroi kontratë në skuadrën sudeze Örebro SK. Më 31 gusht 2013, ai nënshkroi kontratë në skuadrën KS Flamurtari. Më 1 shtator 2016, ai u kthye në skuadrën FK Kukësi, ku nënshkroi kontratë për sezonin 2016-2017.[5]

  1. ^ "Steckbrief TSV 1860 München". tsv1860.de. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2010. Marrë më 2 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sportbericht 2003/2004" (PDF). tsv1860.de. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 21 korrik 2011. Marrë më 15 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "1860 bindet Lushtaku". kicker.de. 30 korrik 2009. Marrë më 15 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Lushtaku erhält Dreijahresvertrag". tsv1860.de. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2009. Marrë më 15 gusht 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Arrihet akordi financiar, Lushtaku firmos për një vit te Kukësi". Panorama Sport. 1 shtator 2016. Marrë më 1 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)