Jump to content

Yll Hoxha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yll Hoxha
Të dhënat vetjake
Datëlindja26 dhjetor 1987
VendlindjaPrishtinë, Kosovë
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Feronikeli
Numri21
Karriera me të rinjtë
2006KF Prishtina
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2009KF Prishtina60(11)
2009–2010TPS10(0)
2010–2012KF Hysi44(10)
2012–2015FK Kukësi79(5)
2015–2016KS Flamurtari33(2)
2016KF Vllaznia7(0)
2016–KF Feronikeli0(0)
Karriera ndërkombëtare
2010–Kosova2(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Yll Hoxha (Serbo-kroacisht: Il Hodža) (lindur më 26 dhjetor 1987) është një futbollist kosovaro-shqiptar i cili luan me klubin shqiptar KF FeronikeliKategorinë Superiore si mesfushor.

Në vitin 2009, ai luajti për Turun Palloseura (TPS) në ligën finlandeze Veikkausliiga, duke bërë debutimin e tij në ligë kundër FC Lahti më 31 Maj 2009.[1]

Në verën e vitit 2009 ai nënshkroi për KF Hysi.[2]

Më 9 korrik 2015, ai u bashkua me klubin e KS Flamurtari.[3][4]

Më 1 gusht 2016, Ylli nënshkroi kontratë dy vjeçare me KF Vllaznia.[5] Ai bëri debutimin e tij në ndeshjen kundër Kukësit që përfundoi pa gola.[6] Një ditë u përballë me trajnerin Armando Cungu duke i thënë: "Çfarë ke kundër meje, unë nuk e di pse vepron kështu?"[7] Cungu i'u përgjigj i nervozuar: "Përderisa jam trajner, ti nuk do të luash", që çoi palët në një grindje.[7] Ata u ndanë nga asistenti i menaxherit Aleksandër Maxhar dhe pastaj Hoxha u largua nga fusha e trajnimit.[7] Hoxha ka thënë se arsyeja për largimin e tij nga skuadra ishte për shkak "padrjetësisë së Cungut".[8]

Më 23 dhjetor 2016, Ylli u kthye në Raiffeisen Superliga duke nënshkruar kontratë një vjeçar me KF Feronikeli.[9]

Karriera ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai luajti për herë të parë për Kosovën në ndeshjen kundër Turqisë, ku humbi ndeshjen 1-6.[10]

Ai u martua në qershor 2015 ku ceremonia u mbajt në Prishtinë.[11]

 1. ^ "Lahti vs. TPS 2 – 4" (në anglisht). Soccerway. 31 maj 2009. Marrë më 6 nëntor 2011.
 2. ^ kontakt me futbollistë afrikanë e amerikanë|Sporti Total[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 3. ^ Rinald Bregasi (9 korrik 2015). "Ylli Hoxha firmos me Flamurtarin". Supersport.al. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2016. Marrë më 18 mars 2016.
 4. ^ Eduard Ilnica (9 korrik 2015). "Flamurtari nënshkruan me kosovarin Yll Hoxha". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 18 mars 2016.
 5. ^ "Vjen firma, Yll Hoxha është një futbollist i Vllaznisë". Panorama Sport. 1 gusht 2016. Marrë më 1 gusht 2016.
 6. ^ "Vllaznia Shkodër vs. Kukësi 0 – 0" (në anglisht). Soccerway. 8 shtator 2016. Marrë më 23 dhjetor 2016.
 7. ^ a b c Olsi Tujani (3 dhjetor 2016). "Plas te Vllaznia, trajneri Cungu sherr me Ylli Hoxhën në stërvitje". Panorama Sport. Marrë më 23 dhjetor 2016.
 8. ^ "Yll Hoxha reagon pas largimit nga Vllaznia: Padrejtësi e Cungut". Panorama Sport. 17 dhjetor 2016. Marrë më 23 dhjetor 2016.
 9. ^ Olsi Tujani (23 dhjetor 2016). "U largua mes polemikash nga Vllaznia, por Yll Hoxha gjen shpejt ekip të ri". Panorama Sport. Marrë më 23 dhjetor 2016.
 10. ^ "Turqia shumë e fortë, mposht Kosovën në miqësore 6:1". Time.ikub.al. 21 korrik 2014. Marrë më 18 mars 2016.[lidhje e vdekur]
 11. ^ Alfred Lleshi (11 qershor 2015). "Kukësi në dasëm, martohet Ylli Hoxha". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2016. Marrë më 23 dhjetor 2016.