Besar Musolli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Besar Musolli
Të dhënat personale
Data e lindjes28 shkurt 1989
Vendi i lindjesBesiana, Kosovë
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualFK Kukësi
Numri23
Karriera në rini
2005–2009KF Prishtina
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2009–2012KF Hysi66(5)
2012–FK Kukësi128(0)
Ekipi kombëtar
2017–Kosova1(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Besar Musolli (lindi më 28 shkurt 1989) është futbollist kosovar i cili luan si mesfushor mbrojtës për klubin shqiptar FK Kukësi dhe për kombëtaren kosovare.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Musolli u lind në Besianë, Kosovë. Në korrik 2013, ai së bashku me Yll Hoxhën mori pasaportën shqiptare.[1]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2005, Musolli filloi të luajë në skuadrat rinore të Prishtinës, kur ishte vetëm 16 vjeç. Në vitin 2009, ai filloi karrierën si lojtar profesionist, ku luajti tri vite në skuadrën KF Hysi.

Më 1 korrik 2012, ai nënshkroi kontratë për FK Kukësi. Më 4 gusht 2016, ai pranoi që ta vazhdojë kontratën deri në qershor 2017.[2]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 5 qershor 2017, Musolli u thirr që të luajë për kombëtaren kosovare në kualifikimin e Kupës Botërore FIFA 2018 kundër Turqisë.[3][4] Më 6 tetor 2017, ai luajti në ndeshjen kundër Ukrainës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Yll Hoxha dhe Besar Musolli pajisen me pasaporta shqiptare". Borozani.com. 31 korrik 2013.
  2. ^ Adi Metaliu (4 gusht 2016). "Shameti dhe Musolli rinovojnë me Kukësin". Super Sport Albania. Marrë më 5 qershor 2017.
  3. ^ "Bunjaku publikoi listën e futbollistëve për ndeshjen me Turqinë". Federata e Futbollit të Kosovës. 5 qershor 2017. Marrë më 5 qershor 2017.
  4. ^ ""Gladiatori" Musolli, ftesë nga Përfaqësuesja e Kosovës". Sport Ekspres. 5 qershor 2017. Marrë më 5 qershor 2017.